Dnešní vydání "servisního" čísla magazínu Hardware je mimořádně obsáhlé. Kromě tradičního Servisu ovladačů vás čekají užitečné Tipy, triky, komentáře a hlavně mimořádné vydání Hardwarové poradny, a to především s ohledem na množství dotazů z minulého čísla. Další "servisní" vydání Hardwaru však čekejte až za 3 týdny (po Vánocích), jelikož za 14 dní bude jako bonus zařazeno speciální vydání s tipy na hardwarové vánoční dárky.

Již za týden však očekávejte pravidelné vydání s recenzí, a to tentokrát TV tuneru od firmy Leadtek!

Servis: ATI, VIA, NVIDIA, SB

:: ATI Catalyst  4.12 Beta 2 2000/XP
Pro nedočkavce tady hned máme nové ovladače pro grafické karty ATI Radeon v beta verzi, která jistě pomůže s problémy ve hře Half-Life 2. Zkušební verzi tedy můžete stáhnout ZDE.

:: NVIDIA nForce 6.25 Beta XP-64bit
Pokud testujete WindowsXP 64bit na svém 64bitovém procesoru, a to na základní desce s čipsetem od firmy NVIDIA, zajisté vám přijde vhod nová beta verze ovladače pro základní desku, která je ke stažení ZDE.

:: NVIDIA ForceWare 66.96
XP-64bit
A další ovladač pro stále se rozšiřující 64bitové systémy je na světě v podobě driveru pro grafické karty NVIDIA, a ten si můžete stáhnout ODTUD.

:: NVIDIA ForceWare 67.03 Beta 2000/XP
Nyní budou potěšeni rovněž majitelé grafických karet NVIDIA, ovšem na normálních 32bitových systémech, jelikož jim nabídneme oficiální betaverzi, kterou si mohou stáhnout ZDE.

:: VIA Hyperion v4.55vp1
Potěším i majitele základních desek s čipy VIA, kteří si mohou stáhnout nejnovější verzi ovladače pro jejich zařízení. Na TÉTO stránce si vyberete operační systém podle vaší potřeby.

:: SiS AGP 3.64 WHQL
A s prázdnou neodejdou ani majitelé motherboardů s čipovými sadami SiS, jelikož nový ovladač pro AGP je právě ZDE.

:: Creative SB Audigy v5.12.02.443
Mikulášskou nadílku od Creative dostanou majitelé zvukových karet SB Audigy (ovladače ke stažení ZDE)...

:: Creative SB Audigy 2 v5.12.02.444
...jakož i šťastnější vlastníci zvukových karet SB Audigy 2, jejichž nejnovější driver si mohou stáhnout ODTUD.

:: Další ovladače
Z dnešního servisu "softwaru pro váš hardware" je to všechno. Seznam dalších aktuálních ovladačů (kromě dnes uvedených) naleznete ve 34., 37., 39.41.43. čísle magazínu Hardware. Těsně před Vánocemi se můžete těšit na stručný souhrn aktuálních a doporučených ovladačů (takový jako byl dříve v čísle 34). Zdrojem odkazů pro náš aktuální servis je magazín PEGASoft.cz.

Hardwarová poradna: Domácí síť ve Windows

:: Nejde mi spustit C602, T602... pod Windows XP v celoobrazovkovém režimu, ačkoli dříve ve Windows 2000 to šlo. V práci mám rovněž WinXP a tam s tím problémy nemám. Stačilo jen spustit patch.exe a vše fungovalo tak jak má.
:: Klikněte pravým tlačítkem myši u .exe souboru (resp. jeho zástupce), vyberte Vlastnosti a v záložce Obrazovka zaškrtněte "Celá obrazovka". Pokud máte v práci zmiňovaný patch, zkuste jej použít i doma. Windows XP mají omezenou podporu DOSových programů.  -JM-
:: Z vašeho dotazu to sice přímo nevyplývá, ale možná je problém ve frekvenci monitoru, kdy v celoobrazovkovém režimu se zapne frekvence obrazu, kterou nelze zobrazit. -FJ-

:: Mám problém se síťovou kartou na desce Jetway PMax (i875). Jednu tuto desku jsem již reklamoval, protože odešel síťový adaptér, pak jsem dostal novou, ale na ní po týdnu zase nejde nainstalovat ethernet. Síťová karta v podstatě není na nic připojená. Procesor P4 2.8 GHz. 512 MB RAM, nainstalovaný BlueTooth. Je možné, že se tam něco nepohodne?
:: Bohužel s deskou Jetway žádné zkušenosti nemáme, proto vám nemohu říci, jaké další problémy se u ní mohou vyskytovat. Ovšem pokud vám zase zlobí síťový adaptér, je pravděpodobné, že je opět vadná. -JM-

:: Chtěl bych propojit domácí počítače (stolní s Win2K Pro CZ, notebook s WinXP Home EN), oba mají síťové karty 100Mb, 5 m dlouhý křížený kabel a přes Průvodce instalací sítě (WinXP) jsem si vytvořil disketu, která se má nainstalovat na druhém PC, ale ve Win2K se objeví hlášení, že jej nelze spustit, protože je soubor určen pro 95/98/ME/XP. Naopak to taky nejde, jelikož Win2K žádného průvodce nemá a PC se tak "nenajdou".
:: Zkontrolujte, zda máte obě PC ve stejné pracovní skupině. Standardní nastavení ve WinXP je "skupina", popř. "doma" či "home", to ovšem můžete samozřejmě změnit. Poté by již průvodce měl počítače propojit. Lze to ovšem také ručně: Ve vlastnostech TCP/IP síťového adaptéru zvolte "zdata IP adresu ručně" a vložte 192.168.1.1 (což je IP vyhrazená pro malé sítě LAN), a to u prvního počítače, zatímco na druhém dáte 192.168.1.2 a analogicky postupujte i při dalších počítačích zvyšováním koncové části IP adresy. Masku podsítě nastavte u všech PC na 255.255.255.0. Co se týče tvorby a správy sítí, existuje na to dokonce celá publikace. -JM-

:: HDD WD100EB běží pod WinXP Pro SP2 pouze v módu PIO, ačkoli v nastavení je povolen režim UltraDMA. Disk je připojen na IDE řadič na základní desce Intel D815EPE A2. Jiné disky, např. Seagate, tento problém nemají a běží v módu UltraDMA 5.
:: Zkuste disk připojit na jiný řadič - pakliže závada přetrvává, nejspíše je špatný disk. -JM-
:: Podobný problém jsem měl na desce NFORCE2 a řešení bylo velmi jednoduché: V Ovládacích panelech - Vlastnostech systému - Hardware - Správce zařízení jsem napevno odebral (odinstaloval) řadič IDE ATA/ATAPI a poté jej po restartu znovu nainstaloval. Kupodivu to pomohlo -FJ-

:: U monitoru Hyundai Q770 nepravidelně v pravé spodní části monitor bliká. Toto je nejvíce zřetelné na bílém podkladu. Závada se ale neprojevuje neustále. Jedná se o reklamovatelnou závadu v záruční době? Dá se tato závada opravit nastavením? O jakou by se mohlo jednat?
:: Vámi popisované chvění obrazu může být způsobeno i elektromagnetickým zářením blízko umístěných reproduktorů. Pokud je takto umístěny nemáte, je pravděpodobné, že je vadný monitor. Pak se jedná o reklamovatelnou závadu - servis provádí SIL a pouhou změnou nastavení se to tedy odstranit nedá. -JM-
:: Elektromagnetické vlnění jsem zažil u elektrického zdroje tiskárny HP - když byla umístěna bezprostředně za monitorem, bylo chvění nesnesitelné. Když se umístil jinam nebo odpojil z elektřiny, bylo po problému. Než jsem ale zjistil příčinu, už mezitím jeden monitor odešel! -FJ-

:: Kuriozita: Jak zrušit/změnit klávesové zkratky v ACDSee 2.4x a novějších? Používám programy CAD, které mají vlastní klávesové zkratky. Na druhém monitoru mám ACDSee. Často se mi stává, že mám aktivní okno ACDSee, ale snažím se mačkat klávesy nastavené v CAD. Místo kýženého příkazu v CADu pak nastavím nové pozadí nebo zavřu okno ACDSee a další ještě horší věci. Věřte, že to dokáže pěkně zacvičit s nervovým systémem prací zavaleného projektanta.
V nastavení jsem nenašel nic, čím by se daly zkratky měnit. V adresáři programu (ani nikde jinde) není žádný nastavovací soubor typu *.ini apod. Zkoušel jsem se i podívat speciálním programem přímo do souboru *.exe, ale používá nějaký nestandardní výstup. Nevím si již opravdu rady. Nemohu používat jiný program vzhledem k jejich nedostatečné rychlosti. Prosím pomozte mi!
:: Bohužel program ACDSee neumožňuje změnu klávesových zkratek. -JM-
:: V nepřeberném množství freewarových programů se jistě najde minimálně stejně rychlý a kvalitní prohlížeč jako ACDSee, měl byste se vydat touto cestou hledání... :-) -FJ-

:: Pište dnes naposledy! Ještě nejpozději dnešního dne (tedy během úterý 7.12.) máte poslední možnost napsat svůj dotaz do e-mailové schránky inHardware@seznam.cz (na pozdější dotazy nebude brán ohled); a pozor ZMĚNA - odpovědi se můžete dozvědět až za 3 týdny (tedy 28. prosince) ve speciální předsilvestrovské poradně. Aktuálně za 2 týdny (21. prosince) totiž zařadíme obecné vánoční hardwarové tipy na dárky pro opravdové opozdilce.
Nezapomeňte být ve svých dotazech co nejvíce konkrétní (přičemž problém by se měl týkat "rozšířenějšího" hardwaru), pouze tehdy můžete očekávat kvalifikovanou odpověď. Takže neváhejte a pište spisovně bez chyb, hardwarová poradna je tu pro vás ZDARMA!

Odpovědi označené -JM- vytvořil Jan Minarčík z DXT ComputerS, kterému tímto děkujeme za odborné zpracování dotazů.

Tipy, triky, komentáře: TV-out a SerialATA

:: Re: Kvalitní obraz TV-out max. 15 m?
Na odpověď v poradně před dvěma týdny ohledně délky kabelu z TV výstupu nám napsal svoji reakci čtenář Ondřej Kohoutek, kterému tímto děkuji za jeho podnět: "Délka kabelu se odvíjí od toho, jaký má kabel útlum - musí být samozřejmě impedančně přizpůsobený, čímž se samozřejmě eliminuje ztráta signálu v kabelu. Jinak tato informace koluje také ve WiFi technice - údajně totiž kabel od zařízení nesmí přesáhnout cca 3 metry. Provoz byl ovšem odzkoušen na 12 m, a to s kabelem, který má přibližně o 50 % větší útlum než H1000. Cena u tohoto kabelu je kolem 50 Kč/m, takže není zrovna levný. Ale v případě potřeby táhnutí kabelu na větší vzdálenosti (řádově desítky metrů) se vyplatí (resp. je nutností) zařadit do signálové cesty patřičný videozesilovač."

:: Instalace Win2K/XP na PC se SerialATA diskem.
Poslední "tip a trik" nám poslal náš "poradní technik" Jan MinarčíkDXT ComputerS a ten se týká instalace operačního systému na SerialATA disk: "Při instalaci či reinstalaci Win2K/XP na S-ATA disky je dobré vědět, že samotný OS neobsahuje ovladače pro řadiče (na základní desce) a je nutné je nainstalovat. Proto musíte mít instalační disketu řadiče nebo ještě předtím vytvořit samostatnou instalaci z CD či stažením z internetu. Instalace OS pak probíhá klasicky, ovšem hned na začátku je nutné stisknout F6 (když tuto možnost nabídne instalace na modré obrazovce), poté se nakopírují potřebné instalační soubory. Nyní přichází na řadu disketa, když nás instalátor vyzve k vložení či výběru driveru RAID nebo SCSI. Klávesou S se ovladače vyberou podle OS (2K/XP) a pak již instalace proběhne jako na klasickém disku IDE."

:: Napište nám!
Pokud chcete ostatním čtenářům sdělit své tipy, triky, nebo komentáře, máte jedinečnou možnost. Napište nám je na adresu inHardware@seznam.cz, přičemž nejzajímavější e-maily zveřejníme. Nezapomeňte, že vaše podněty musí být z oblasti hardwaru, případně softwaru, který s hardwarem přímo souvisí (ovladače, testovací programy apod.).