Nové karty nabízí nejen dvojnásobnou kapacitu, ale zároveň i vyšší rychlost čtení a zápisu, která se blíží 20 MB/s. Rychlejší karty ocení nejen majitelé digitálních fotoaparátů, ale i uživatelé kapesních počítačů či hudebních přehrávačů, kde se v posledních letech tyto karty začaly také používat.

Stojí více než běžný foťák

Jedna z největších paměťových karet dostupných dnes na trhu však není nijak levná, stojí totiž mnohdy více než samotný digitální fotoaparát. Zákazníci za ní např. v Británii zaplatí 799 liber, což je v přepočtu přibližně 36 tisíc korun.

Velikost paměťové karty rozhoduje o tom, kolik fotografií, písniček nebo obecně dat je k dispozici. Pro fotografy je to jeden z důležitých parametrů, protože spolurozhoduje o tom, jak dlouho budou moci fotografovat, než budou muset k počítači, kam si mohou snímky z karty přenést. Ačkoli v budoucnosti se čeká, že paměťové karty budou mít ještě mnohem větší kapacitu, zatím nejsou v tomto ukazateli konkurencí pro pevné disky počítačů.

Na trhu je několik druhů karet

Jedním z problémů pro uživatele digitálních zařízení je, že karet existuje řada formátů. Největší je právě CompactFlash, ale ve fotoaparátech se používá také formát SecureDigital o velikosti poštovní známky nebo ještě menší a nejnovější formát xD. Sony má pro svá zařízení vlastní formát MemoryStick.

Zatímco CompactFlash karty mají maximální kapacitu v řádu několika gigabajtů, nejnovější formát xD má zatím maximum pouhý 1 GB. Navíc takto velké karty budou na trhu až příští rok. Sony Memorystick Pro je na trhu k dispozici v největší kapacitě 4 GB za 399 liber, tedy asi 18 tisíc korun.