Červ Bagle, který napadá počítače vybavené systémem Windows, se začal poprvé šířit elektronickou poštou na začátku letošního roku a od té doby se na internetu objevilo několik jeho modifikací. Všechny falšují známé e-mailové adresy a tudíž je naprosto zbytečné upozorňovat odesilatele.

Jak se virům bránit?

Ochrana proti viru je stejná jako u většiny ostatních červů a základem je neotevírat podezřelé e-maily a rovnou je mazat. Zároveň je nutné neustále aktualizovat antivirový systém, který bez pravidelné aktualizace nedokáže počítač dostatečně ochránit.

Bohužel mnozí uživatelé jsou nepoučitelní a stále otevírají všechny e-maily, které jim přijdou, díky čemuž se e-mailové červy šíří stále více a více.

Nová varianta Bagle.AQ se navíc pokouší ukončovat aplikace a procesy nejrozšířenějších antivirů a firewallů. Tím pádem i v počítačích, o nichž se jejich uživatelé domnívají, že jsou bezpečné, se mohou objevit díry, které umožní šíření viru.

Aktuální variantu viru Bagle označují některé antivirové společnosti jinými názvy. Například společnost Eset tento vir nazvala Bagle.AS., zatímco další firmy např. Alwill, CA, nebo Norman ho nazvaly Bagle.AQ. Eset tento název použil již u varianty, kterou detekuje od konce září a proti tomuto viru slouží tento jednoúčelový virus cleaner.