Nová služba, která je zatím nejvýznamnějším vstupem vyhledávače na mobilní trh, umožňuje skrze textové zprávy odkudkoli snadno zjistit například to, kde nejlevněji zakoupit určitý výrobek, nebo najít nejbližší restauraci. Zároveň je z mobilu možné zjistit i telefonní čísla domácností a firem sídlících v USA. Příklady zadání zpráv jsou k dispozici na webu Google.

Samotný Google svůj SMS servis bude poskytovat zcela zdarma a zákazník tak zaplatí jen standardních pět až deset centů za odeslanou SMS zprávu. V současné době firma spolupracuje s největšími šesti operátory v USA. Mimo Ameriku služba zatím nefunguje.

Podle analytiků bude vstup na tento trh pro Google výhodný, postupem doby však bude firma na tomto poli muset čelit konkurenci samotných mobilních operátorů. "Dává to lidem, kteří jsou závislí na vyhledávači Google, schopnost rozšířit jeho využití i mimo osobní počítač," dodává analytička Yankee Group Linda Barrabee.

Na české poměry nic převratného

Krátké textové zprávy zažívají největší rozmach v USA teprve nyní, přestože v Evropě jsou populární již několik let. Nová služba Googlu z pohledu českých uživatelů tak nepředstavuje žádnou převratnou novinku.

V českých mobilních sítích lze například prostřednictvím SMS zpráv najít nejbližší restauraci už delší dobu. A zbylé informace jsou dostupné prostřednictvím WAPu. Ten umožňuje připojit se na internet a prohlížet zde stránky speciálně upravené pro mobily.