Hotové už jsou výlety třeba na měsíční povrch nebo právě na vrchol nejvyšší hory světa.
„Není to hra, ale emocionální zážitek,“ popisuje Kjartan Pierre Emilsson, ředitel společnosti Sólfar Studios, jež za projektem stojí.

Autoři si vyhráli i s drobnými detaily. Když se budete pohybovat příliš rychle, v uších uslyšíte namáhané srdce a mělký dech. A pokud budete ve stejném stylu pokračovat dál, obraz před očima vám ztemní podobně, jako kdybyste skutečně ztráceli vědomí. Cestou nahoru se vám navíc budou promítat historická fakta a informace z tamního prostředí, takže zážitek bude mít i vzdělávací rozměr.

Od skutečnosti podle stránek smithsonianmag.com budete „ochuzeni“ v jediném bodě – na své virtuální výpravě nepotkáte žádné horolezce, kteří stoupání nezvládli a zemřeli pod vrcholem.

Vlastní brýle chystá Microsoft

Kromě systémů pro virtuální realitu by se v dohledné době mělo objevit na pultech obchodů několik speciálních brýlí, které budou lákat na tzv. rozšířenou realitu. Na takovém přístroji již nějakou dobu pracuje například americký Microsoft.

Přední část zařízení zvaná HoloLens je tak průhledná jako opravdové brýle. Když je má uživatel na sobě, vidí skutečné objekty před sebou. V rohu u každého oka se však ukrývá speciální kamera, která dokáže promítat obraz na hledí v reálném čase. V praxi to pak vypadá tak, jako by skutečně byl před vámi vytvořen virtuální předmět. Vše se ale odehrává pouze v náhlavní sadě.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Headset pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens v akci

Zdroj: archív výrobce

Jak to funguje v praxi, demonstroval americký softwarový gigant na videu například na budovatelské hře Minecraft. Přijdete do obýváku a na stole před vámi se zobrazí kostičky virtuální stavebnice, které poskládáte tak, jako by tam ležela skutečná skládačka.

HoloLens přitom nemá najít uplatnění pouze u her, ale také u celé řady aplikací. Už nyní je k dispozici například program Skype. U něj se volající zobrazí na virtuálním displeji před vámi a je jedno, jestli zrovna cestujete hromadnou dopravou nebo sedíte doma na gauči.

Přesné datum uvedení na trh zatím není známo, otazník visí také nad prodejní cenou.