Nová generace počítače iMac se na trhu objeví v polovině září za maloobchodní cenu začínající na 1299 dolarech. Zákazníci v Evropě si nicméně budou muset připlatit, protože cena pro evropský trh začíná na 1399 eurech. To je zhruba 1690 dolarů, tedy asi 45 tisíc korun.

Právě počítačům řady iMac společnost Apple vděčí za to, že se vrátila na výsluní. Před lety se totiž dostala do problémů kvůli tomu, že o její počítače nebyl velký zájem a dokonce hrozilo, že bude muset trh osobních počítačů zcela opustit.

Počítač tenký jen 5 cm

Veškeré komponenty jsou integrovány do úzkého panelu o tloušťce do pěti centimetrů, který zároveň tvoří tělo monitoru. Zákazníci si přitom budou moci zvolit mezi LCD displejem o úhlopříčce 17 nebo 20 palců.

"Teď máme nejtenčí stolní počítač na světě," řekl ředitel marketingu Phil Schiller na výstavě Apple Expo. Cena 1399 eur se týká počítače se 17palcovým monitorem, ale přístroj s 20palcovým monitorem už přijde na 2059 eur, to je asi 67 tisíc korun. Američanům na něj ale bude stačit jen 1899 dolarů, tedy asi 50 tisíc korun.

Design od návrhářů iPodu

Nový model navazuje na předchozí iMac, který vzbudil rozruch sám o sobě. Jeho design byl také nekonvenční a vyznačuje se řadou atypických prvků. Nový počítač, který je postaven na procesorech PowerPC G5 s frekvencí 1,6 nebo 1,8 GHz, navrhl stejný designérský tým, který navrhoval také přehrávač iPod.

Třetí generace iMacu přichází akorát v ten pravý čas, kdy prodeje současných počítačů iMac klesají, a firma Apple si od novinky slibuje oživení prodeje.