Software, o kterém chci dnes napsat pár slov, se jmenuje Complete Cleanup. Jedná se o nástroj sloužící ke kompletnímu vyčištění počítače od nepotřebných souborů. Umožňuje zachovat i anonymitu vašeho surfování po webu, pokud ho použijete ihned po dokončení vaší práce s internetem.

Aplikace je kompatibilní se všemi verzemi operačního systému Windows (Win Me, Win NT, Win XP, Win 2000, Win 95, Win 98), internetovými prohlížeči (Internet Explorer, Netscape, Mozilla, a AOL) a je distribuována jako Trial software pro vyzkoušení. Bude-li se vám program líbit, můžete zakoupit licenci za 29.95 dolaru. Complete Cleanup můžete stáhnout například se serveru Slunečnice.cz.

Co to umí?

 • nástroj maže internetové soubory cookies, které se na váš počítač ukládají při každé návštěvě webové stránky a obsahují spoustu "osobních" informací
 • bezpečně odstraní cache, internetovou historii, všechny navštívené URL adresy
 • kompletně smaže všechna hesla, která používáte pro přístup na zabezpečené webové stránky
 • stejně tak odstraní i předvyplňování internetových formulářů
 • prohledá a najde všechny duplicitní soubory, které smaže a uvolní tak místo na disku
 • odstraní odkládací soubory systému Windows, které opět zbytečně zabírají místo a zpomalují činnost systému
 • vyčistí nepotřebné registry
 • opraví nebo smaže i soubory, které hlásí chybu, že je nelze smazat
 • zničí nebezpečné Active X soubory
 • automaticky vysype koš operačního systému Windows
 • odstraní odkazy na naposled otevřené dokumenty
 • a mnoho dalších, jistě užitečných funkcí

PORADNA:

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 112:
(Milan385@seznam.cz)

Přeji hezký den,

v novinkách, které jsou mi zasílány e-mailem jsem četl o programu na rozdělení disku. Mám poměrně malý disk 18 GB. Protože jsem si nikdy neinstaloval sám operační systém, Windows XP Home Edition, tak bych se chtěl zeptat, jestli je možno rozdělení disku použít na zkoušení si tento systém nainstalovat bez nebezpečí při případné nesprávné instalaci.

Děkuji za odpověď, Milan.

Vyjádření: Ano, disk samozřejmě lze rozdělit, nicméně pokud budete mít nainstalován jiný operační systém, čerstvě nainstalovaný Windows XP do něj zasáhnou. Doporučuji někam zazálohovat důležité soubory a pak provést instalaci systému Windows XP.

Dotaz 113:
(ja.milda@seznam.cz)

Dobrý den,

potřebuji změnit MAC adresu Wi-Fi karty. Karta XI-325 nepodporuje toto nastavení v ovladačích zařízení. Přistoupil jsem tedy k přepisu registru ve Win XP. V klíči H_KEY_LOCAL_MACHINE atd. jsem založil novou položku networkaddres a zapsal požadovanou MAC. Po restartu se ale MAC nezměnila a toto nastavení jsem prováděl mnohokrát na počítačích s Win 2000 a samozřejmě úspěšně.

Děkuji.

Vyjádření: Dobrý den, neznám sice přesně účel, proč potřebujete měnit MAC adresu (asi nějaké neoprávněné napojení do WiFi sítě?), ale řešení samozřejmě je. Jen bych nejprve rád podotknul, že každá karta má svou identickou MAC adresu a tudíž změnu neprovedete fyzicky na ní. O změně MAC se dočtete zde: http://www.securitynet.cz/modules.php?name=Newsfile=printsid=312.

Dotaz 114:
(rhradecny@volny.cz)

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Mám starší počítač s procesorem Celeron 266 MHz a starší základní deskou, která detekuje pevné disky jen do 30 GB. Mám připojený jeden disk Western Digital s 40 GB a když se pokusím připojit další o stejné kapacitě, tak jej počítač nemůže detekovat. Nový disk ještě není formátovaný, ale při spouštění Bios zůstane stát na pozici tohoto disku a je vidět jen nápis Press F4 skil (nebo tak nějak). První disk má nastaveny propojky na MASTER a CS. Když nový disk zapojím samostatně, tak jej Bios detekuje a načte. Musím mít nastavené propojky zase na MASTER a CS nebo MASTER a SLAVE. Nespustí se, protože na něm není operační systém. Jinak mám připojenou vypalovačku TEAC a od stejného výrobce CD mechaniku.

Obracím se na Vás s prosbou o radu, protože po tříhodinovém přehazování kabelů, disků a propojek jsem nemohl připojit nový disk.

Předem děkuji za každou radu.

Radek Hradečný

Vyjádření: Pan Václav Blaschke: "No nepochopil jsem, co myslíte pod tím, že máte nastaveny propojky na Master a CS u jednoho disku. Zapojte "kšandu" disku modrým koncem do desky, první disk nastavte jumperem na Master a připojte ho na konec kšandy. Druhý nastavte na Slave a připojte ho doprostřed. Jestli to nepomůže, je buď druhý disk poškozený, nebo, jestli jste předtím měl master disk uprostřed a tenhle druhý jste přidal na konec kšandy, může být poškozená kšanda na cestě od první k druhé přípojce. Jestli nepomůže předchozí řešení, zkuste vyměnit kabel, popř. stáhněte z internetu nový BIOS pro Vaší desku."

Dotazy k vyjádření

Dotaz 115:

Dobrý den,

prosím o radu, jak odstranit video soubory, které si stáhnu z internetu. Některé videa, která si stáhnu, mi nejdou odstranit a pořád se mi objevuje, že soubor nejde odstranit, protože je používán jiným programem, ale mám všechny programy, které by ho mohli používat určitě vypnuté, ale pořád to nejde.

Děkuji.

Dotaz 116:

Dobrý den,

mám problém, že když pošlu počítač spát, vše proběhne v klidu, ale asi po 5 vteřinách se rozsvítí monitor (bílá plocha). Nemůžu zjistit jak a kde nastavit, aby v režimu spánku byl monitor vypnut. Předem díky za odpověď. L.

Dotaz 117:

Přeji dobrý den.

Používám MS Outlook z MS Office XP SP3 na systému Windows XP SP1. Od jisté doby mě poštovní klient při otevírání obrázkové přílohy (JPEG, GIF, BMP, . . .) neustále obtěžuje dotazovacím dialogem - "Některé soubory mohou obsahovat viry nebo nějakým způsobem poškodit počítač", spoustu dalšího textu a pod tím se nabízí co chci s obrázkem udělat - OTEVŘÍT, ULOŽIT (toto okýnko je však nepřístupné - zešedlé), STORNO a DALŠÍ INFORMACE. Na závěr se nabízí dialog "Před otevřením souboru tohoto typu se vždy dotázat", který je zaškrtlý, ale nejde změnit, jelikož není přístupný - také zešedlý (jako by se jednalo o příponu EXE, nebo COM). Zřejmě nastala nějaká změna v registrech, nebo co. Poradí někdo, jak se toho zbavit?

Díky za radu.