O formátu PDF jsme psali už v jednom z předchozích dílů s titulkem Uložte si to do PDF formátu!. Zatímco v něm jste se mohli dozvědět, jak dokumenty do formátu PDF uložit, dnes poradíme, jak soubory PDF prohlížet a čím.

Ještě jednou, co je to PDF?

Adobe Portable Document Format (PDF) je prakticky celosvětový, otevřený standard pro distribuci elektronických dokumentů. Jde o univerzální formát souborů a dokumentů, který zachovává použité typy písem, formátování, barvy a grafiku jakýchkoliv zdrojových dokumentů, bez ohledu na aplikaci a platformu použitou při jejich tvorbě. PDF soubory jsou kompaktní a mohou být sdíleny, zobrazeny, procházeny a tištěny přesně tak, jak zamýšlel autor při jejich tvorbě, a to každým, kdo má nainstalován Adobe Acrobat Reader, který je k dispozici zdarma.

Adobe Acrobat Reader

Tento program je v současné době ke stažení v nové verzi 6.0.2. Ta přináší několik novinek, mezi které patří rozšířená podpora multimédií (QuickTime, Flash, Real a Windows Media) vložených do dokumentů či možnost čtení a uspořádání eBooks.

Program je ke stažení ve dvou verzích:

 

Po nainstalování aplikace vás uvítá příjemné prostředí českého jazyka. Pro otevření dokumentu v PDF formátu stačí, pokud v menu kliknete na Soubor a následně na Otevřit. Pak již jen myší listujete po jednotlivých stránkách. Při prvním spuštění budete také dotázání, zda chcete PDF dokumenty na internetu zobrazovat rovnou v internetovém prohlížeči - doporučuji zvolit Ano.

PORADNA:

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 109:
(Jarek.35@seznam.cz)

Dobrý den.

Je někde možné stáhnout demo verzi nebo omezenou verzi programu Partition Magic 8.0?

S pozdravem Cibulka Jaroslav

Vyjádření: Partition Magic 8 trial verzi si můžeš stáhnout např. z www.soft32.com/download_151.html. S pozdravem Aleš Černý.

Dotaz 110:
(SUBRTI@fnplzen.cz)

Dobrý den,

prosím o radu, jak v programu Explorer změnit počáteční nastavení. Na různých počítačích se mi proměnilo, takže někde jsou soubory po spuštění seřazeny podle data, někde abecedně podle názvu souboru, jinde také abecedně, ale od Z do A atd. Soubory lze setřídit, ale při dalším spuštění Exploreru je vše zase spatně.

Předem děkuji IS

Vyjádření: Nevím jestli má rada uhodí na hlavičku hřebíku, ale pochopil jsem otázku takhle. Po otevření "Windows Explorer" vidím seznam files a nějaké další parametry. Seznam files začíná číslem a nebo slovem začínajícím písmenem "A" jak vidíme na mém obrázku.

Pokud klikneme na "Name" nad seznamem files, pořadí seznamu bude naopak. Bude začínat jménem se začátečním písmenem "Z" nebo v mém případe "W" atd.

Takhle si můžeme nastavit "Name", "Size" (velikost), "Typ", a nebo v mém připadě také "Date Modified". Takhle můžeme změnit pořadí každé kolonky ve Windows Explorer. Doporučuji koupit si knížku o Windows XP, kde si člověk může přečíst o takových základních nastaveních jako je tohle.

Rad bych se dozvěděl jestli jsem pomohl.

John

Dotaz 111:
(v_s2@yahoo.com)

Dobrý den,

mám dotaz: jak zrušit automatické start některých programů při nastartovaní počítače v systému Windows 2000 Pro.
Jedna se o programy, které NEJSOU uvedeny v "START UP", ale samy se rozbíhají při startu.

Děkuji V.S.

Vyjádření: Start programů resp. procesů spouštěných při startu počítače je možné zrušit změnou v systémovém registru. Pro informaci uvádím, kde jsou umístěny klíče umožňující spouštění procesů při startu systému:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curent version\Všechny klíče začínající slovem RUN

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curent Version\Všechny klíče začínající slovem RUN

Spouštění procesů lze zakázat odstraněním příslušného klíče. V žádném případě ale nedoporučuji jakýkoli zásah do registrů bez jeho detailních znalostí. Odstranění nesprávného klíče může mít za následek vážné poškození systému. Doporučuji, obrátit se na odborníka.

S pozdravem,

Jiří Valíček - informatik Měst.úřadu v Pečkách

Dotazy k vyjádření

Dotaz 112:

Přeji hezký den,

v novinkách, které jsou mi zasílány e-mailem jsem četl o programu na rozdělení disku. Mám poměrně malý disk 18 GB. Protože jsem si nikdy neinstaloval sám operační systém, Windows XP Home Edition, tak bych se chtěl zeptat, jestli je možno rozdělení disku použít na zkoušení si tento systém nainstalovat bez nebezpečí při případné nesprávné instalaci.

Děkuji za odpověď, Milan.

Dotaz 113:

Dobrý den,

potřebuji změnit MAC adresu Wi-Fi karty. Karta XI-325 nepodporuje toto nastavení v ovladačích zařízení. Přistoupil jsem tedy k přepisu registru ve Win XP. V klíči H_KEY_LOCAL_MACHINE atd. jsem založil novou položku networkaddres a zapsal požadovanou MAC. Po restartu se, ale MAC nezměnila a toto nastavení jsem prováděl mnohokrát na počítačích s Win 2000 a samozřejmě úspěšně.

Děkuji.

Dotaz 114:

Dobrý den,

potřeboval bych poradit. Mám starší počítač s procesorem Celeron 266 MHz a starší základní deskou, která detekuje pevné disky jen do 30 GB. Mám připojený jeden disk Western Digital s 40 GB a když se pokusím připojit další o stejné kapacitě, tak jej počítač nemůže detekovat. Nový disk ještě není formátovaný, ale při spouštění Bios zůstane stát na pozici tohoto disku a je vidět jen nápis Press F4 skil (nebo tak nějak). První disk má nastaveny propojky na MASTER a CS. Když nový disk zapojím samostatně, tak jej Bios detekuje a načte. Musím mít nastavené propojky zase na MASTER a CS nebo MASTER a SLAVE. Nespustí se, protože na něm není operační systém. Jinak mám připojenou vypalovačku TEAC a od stejného výrobce CD mechaniku.

Obracím se na Vás s prosbou o radu, protože po tříhodinovém přehazování kabelů, disků a propojek jsem nemohl připojit nový disk.

Předem děkuji za každou radu.

Radek Hradečný