Nové procesory Sempron, které by měly výrazně oživit nabídku procesorů určených pro počítače, u nichž je nejdůležitější nízká cena, jsou od dnešního dne k dispozici ve variantách 2200+ až 3100+ (rating se vztahuje ke konkurenčnímu Celeronu D).

Jejich skutečná taktovací frekvence se pohybuje od 1,5 GHz do 2,0 GHz. Nejlevnější model přijde v přepočtu na necelých tisíc korun, zatímco nejdražší čip s označením 3100+ seženete za cenu okolo 3 200 korun.

Semprony jsou přímou konkurencí nedávno představených Celeronů D od firmy Intel, podporují 333MHz sběrnici a vyrovnávací paměť druhé úrovně má velikost 256 KB.

Kromě nejvýkonnějšího modelu, který je určen pro Socket 754, jsou všechny pomalejší verze procesorů určeny pro současnou platformu Socket A, takže je bude po upgradu BIOSu možné použít i ve stávajících základních deskách. Do budoucna by Semprony měly nahradit i procesory Athlon XP.

Semprony jsou podle prvních nezávislých testů, které vydal internetový server AnandTech, zdatným soupeřem Celeronu D a v řadě testů jej dokonce i překonávají.

Notebookové čipy přijdou na trh v srpnu

V průběhu srpna přijdou na trh i Semprony pro přenosné počítače. Ty budou k dispozici ve dvou provedeních, které se liší spotřebou energie.

Procesory s označením DTR (Desktop Replacement) mají spotřebu 62 Wattů a budou k dispozici ve verzích 2600+, 2800+ a 3000+.

Pro notebooky s dlouhou dobou výdrže na baterie jsou určeny čipy se spotřebou pouhých 25 Wattů, které budou dostupné ve verzích 2600+ a 2800+.