„Uvádění technologií na trh je asi šest až osm let za špičkou laboratorního vývoje a poptávka po přenosu dat je dostihuje,“ citoval Ellise The Daily Mail. Zatížení sítí vedle jednotlivých uživatelů násobí šíření internetové televize a stále silnější počítače.

Řešením je podle Ellise pokládání dalších kabelů, ovšem náklady na takovou operaci by výrazně zvýšily cenu připojení.

„Internet nezkolabuje, zbývá v něm ještě hodně pásem,“ uklidňuje naopak Andrew Lord, šéf optického vývoje společnosti Britské telekomunikace. Podle něj vědci přijdou s řešením. Zmínil možnost vytváření serverových „farem“ pro ukládání dat.

Server The Daily Mail připomíná, že připojení mělo před deseti lety rychlost kolem 2 Mb/s, nyní je to na mnoha místech až 100 Mb/s.

Problém energetické náročnosti

Podle Ellise je dalším problémem i velká energetická náročnost přenosu dat. Podle něj by za 20 let měl internet a jeho využívání spotřebovat veškerou energii, která se ve Velké Británii nyní vyrábí.

Dvě procenta vyrobené energie spotřebuje jen samotný přenos dat, pokud se započtou i spotřebiče jako počítače, telefony nebo televize, naroste číslo na osm procent. Pokud by vývoj pokračovat takto rychle, za 15 let by nebyl dostatek elektřiny, varuje Ellis.