Co je to PDF?

Adobe Portable Document Format (PDF) je prakticky celosvětový, otevřený standard pro distribuci elektronických dokumentů. Adobe PDF je univerzální formát souborů dokumentů, který zachovává použité druhy písem, formátování, barvy a grafiku jakýchkoliv zdrojových dokumentů, bez ohledu na aplikaci a platformu použitou při jejich tvorbě. PDF soubory jsou kompaktní a mohou být sdíleny, zobrazeny, procházeny a tištěny přesně jak zamýšleno každým, kdo má instalován Adobe Acrobat Reader, který je k dispozici zdarma.

Jak uložit dokument v PDF formátu?

Pro uložení dat do formátu PDF lze použít více programů, nicméně velice zdařilou se mi zdá aplikace pdfFactory. Ta je v současné době distribuována ve verzi 2.25 a to i v českém jazyce. Na vyzkoušení si ji můžete stáhnout z této stránky. S pomocí pdfFactory můžete snadno a rychle vytvářet PDF soubory z tiskových výstupů jakýchkoliv aplikací. Jakmile je PDF vytvořen, může být sdílen uživateli na Internetu, odeslán elektronickou poštou nebo použit k archivačním účelům. K zobrazení a tisku PDF souborů je vyžadován Adobe Acrobat Reader.

pdfFactory je tiskový ovladač, který použijete při tisku z Vaší aplikace podobně, jako ovladač jakékoliv jiné tiskárny. Většina aplikací obsahuje v nabídce Soubor položku Tisk, která otevře dialogové okno tisku.

Postup při používání pdfFactory:

1. V nabídce Soubor Vaši aplikace vyberte položku Tisk...
2. Ze seznamu tiskáren vyberte ovladač FinePrint pdfFactory.
3. Stiskněte tlačítko OK.
4. Počkejte na otevření dialogového okna pdfFactory.
5. Po otevření dialogového okna můžete zobrazit náhled vytvořeného dokumentu, uložit jej, poslal emailem nebo zobrazit.

PORADNA:

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 94:
(iraab@cement.cz)

Dobrý den,

v hodně případech při zobrazení textových oken ve Windows NT řady (Windows 2000, Windows XP), která používají RTF formát, mi dochází k narušení používaného fontu MS SanSerif, zejména po písmenu "ě" či dalších písmenech s diakritikou. Setkávám se s tím v různých programech, ať od Microsoftu (Outlook), tak i jiných firem (ICQ, 602SQL, KeyNote, ...). Z toho usuzuji, že jde o problém Windows samotných, jiné aplikace zřejmě jen volají systém pro práci s formátovaným textem.

Velmi bych uvítal odstranění tohoto velmi nepříjemného chování. Mohu Vám zaslat i konktétní vzhled textu se špatným formátováním, ale to až po domluvě, ať Vám zbytečně neposílám nežádoucí přílohy.

Děkuji za pomoc v záležitosti, která se jistě týká většího počtu uživatelů.

S pozdravem

Ing. Ivo Raab
správce LAN
Cement Hranice, a.s.

Vyjádření: Já vám toto bohužel asi neopravím. Doporučuji kontaktovat přímo Microsoft.

Dotaz 95:
(novlib@atlas.cz)

Vážený pane,
obracím se na Vás s dotazem, zda je ve Wordu při psaní textu možno nastavit automatickou opravu mezer za pevnou mezeru. Standardně Word nabízí a, u, v, ... . Je tedy možno doplnit tato uvedená písmena o další, tedy např. do, na, po atp.
Děkuji vám za odpověď.

S pozdravem,

Libor Novák

Vyjádření: Ano, toto nastavení je možné provést. Stačí pouze zadat požadované hodnoty a dát Použít.

Dotaz 96:
(zaruba@cizp.cz)

Při vypínání počítače s OS Windows XP dojde místo k vypnutí k restartování .Toto se stane při vypínání všemi způsoby (tlačítko na monitoru,na klávesnici...) Prosím o radu, jak tento problém odstranit.

Děkuji,
Záruba

Vyjádření: Dobrý den.K odstranění samovolného resetování místo vypnutí bych doporučil upgrade BIOSu. U raných verzí zpravidla nebývá ACPI příliš kvalitně napsáno. Zdeněk Jindra

Dotazy k vyjádření

Dotaz 97:

Zdravím,

pravidelně po startu PC s OS Windows XP se objeví okno Myš-Vlastnosti. Okno musím uzavřít a pak PC normálně používat. Prosím o radu, jak postupovat, aby se toto okno automaticky po startu PC neotvíralo.

Děkuji a přeji hezký den!

Dotaz 98:

Dobrý den,

po reinstalaci Windows XP Professional mi zmizela nabídka přechodu do ÚSPORNÉHO REŽIMU. Nepomohla opětovná reinstalace ani obnovení systému. V nápovědě Windows ani na stránkách Microsoftu jsem pomoc nenalezl. Máte s něčím podobným zkušenost ? Nevíte jaká je příčina ? Prosím poraďte !


Děkuji Šritr

Dotaz 99:

Dobrý den,

jsem začátečník a obracím se na Vás s takovou banalitou. Mám PC s OS Windows XP Professional. Na uvítací obrazovce se mi při zapnutí PC objeví na místo vítejte-vtejte bez i. Dá se to nějak opravit? Děkuji.