Na problém upozornila společnost Akamai Technologies, která zajišťuje distribuci webových stránek v prostředí internetu. Podle mluvčího firmy Jeffa Younga je za pomalou odezvou stránek útok hackerů, kteří jej zahájili kolem 9.00 východoamerického času (15:00 SELČ).

Napadena byla internetová infrastruktura

Podle Younga prý šlo o útok velkého rozsahu a s mezinárodním dopadem. Napadena byla internetová infrastruktura, i když nejsou zatím žádné důkazy, že by se problém týkal i jiné infrastruktury mimo systémů Akamai.

Zástupci firmy Keynote uvedli, že dostupnost 40 největších webových stránek, které sledují, během včerejšího dne klesla ze 100 procent na zhruba 80 procent. "Zjistili jsme, že se to netýkalo internetu jako celku, ale jen několika velkých stránek, kde se dostupnost snížila až na nulu," podotkl viceprezident firmy Keynote Systems Lloyd Taylor.

Taylor řekl, že výpadek způsobila technická chyba, případně útok hackerů na systém doménových serverů společnosti Akamai. Ten zajišťuje přesměrování požadavků tak, že převádí jmenné adresy v prostředí internetu na číselné adresy konkrétních počítačů. Právě v tomto ohledu pracovaly systémy Akamai dnes špatně, sdělil Young.

Akamai zajišťuje distribuci až 15 procent stránek

Akamai o sobě tvrdí, že je největší specializovanou firmou na distribuci obsahu internetových stránek. Podnik má zhruba 15 tisíc serverů, které jsou umístěny v asi 60 zemích světa. Ve špičce prý podnik zajišťuje distribuci až 15 procent všech stránek, které se v prostředí internetu zobrazují. Akcie Akamai se obchodují na elektronickém trhu Nasdaq Stock Market ve Spojených státech.