Oznámení Microsoftu je reakcí na páteční varování dozorčího orgánu nad bezpečností na internetu, americké pobočky Computer Emergency Readiness Team (Cert). Tento orgán uvedl, že existují signály využívání díry v prohlížeči Microsoftu.

Problém vzniká, když uživatel nevědomky klikne na falešný odkaz na webu a tím spustí stahování hackerského softwaru. Počítačoví hackeři pak tímto způsobem získají přístup k datům a souborům na počítači.

Hackeři této díry využívají

Operační systémy Windows od Microsoftu pracují na zhruba 90 procentech stolních počítačů na světě a součástí naprosté většiny z nich je i prohlížeč Internet Explorer. Inkriminované odkazy se mohou tvářit nevinně a software se přes ně stahuje, aniž by to vyvolalo v systému nějaký poplach. "US-Cert monitoroval zprávy o incidentech a ty naznačují, že tato slabina se aktivně využívá," uvedl orgán dohledu nad počítačovou bezpečností.

Od začátku tohoto roku Microsoft vydal 17 varování před ohrožením počítačové bezpečnosti. Za celý loňský rok to bylo 51 upozornění, z nichž 20 bylo zařazeno do kategorie nejvyššího ohrožení.