Seznam zároveň považuje tento virus za pokus o poškození dobrého jména firmy, a proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Vypátrání autora viru je nyní na policii a orgánech činných v trestním řízení.

Virus má několik cizojazyčných variant

Zajímavostí nové varianty viru Win32/Zafi.B je schopnost měnit text v předmětu i těle zprávy. Konkrétně podle koncovky e-mailové adresy, na kterou se virus zaslal. Pokud je na konci cílové adresy např. ".DE", je text německy. Avšak co je horší, v případě ".CZ", je česky! Konkrétní podoba "české mutace" viru Win32/Zafi.B, resp. infikovaného e-mailu vypadá:

- Předmět: Elektronická pohlednice!
- Tělo: Ahoj!
Elektronická pohlednice ze serveru
http://www.seznam.cz -

Takto existuje celkem 18 variant textu! Konkrétně pro domény: .hu, .sp, .ru, .dk, .ro, .se, .no, .fi, .lt, .pl, .pt, .de, .nl, .cz, .fr, .it, .mx, .at.

Jak se virus chová?

"Pokud je virus Win32/Zafi.B aktivní, snaží se zlikvidovat některé konkrétní antivirové systémy a kromě toho i podniknout útok typu DoS na některé servery," říká Igor Hák ze serveru Viry.cz.

Na závěr se je potřeba zmínit, že aktivovat uvedený vir může uživatel pouze tím, že spustí soubor v příloze infikovaného e-mailu. Virus sám o sobě neobsahuje žádný kód, který by tuto činnost automatizoval. Po aktivaci pak dochází k rozeslání kopie e-mailu na další nalezené adresy.

Jak se ho zbavit?

Jednoúčelový antivirus, který odstraní virus z vašeho počítače, si můžete stáhnout z těchto stránek.