Společnost nicméně nedokázala splnit sliby, podle nichž měla mít už v červnu na trhu systém, který by pracoval s procesorem o frekvenci 3 GHz. Apple se spoléhal na to, že firma IBM, což je jeho dodavatel procesorů, zmenší velikost komponentů a umožní tak zvýšení rychlosti procesorů. To by vyžadovalo, aby na menších obvodech bylo více tranzistorů.

Apply s 3GHz procesory letos nebudou

"Samozřejmě, že jsme doufali, že budeme až tam, ale odvětví jako celek mělo větší problémy s tím, aby se dostalo na velikost 90 nanometrů," řekl šéf marketingu ve společnosti Apple Computer, Phil Schiller. Z toho důvodu podle něj firma v tomto roce na trh počítače s 3GHz procesorem neuvede.

Postoj IBM označil jeden z expertů za jeden z mála okamžiků, kdy výrobce čipů nechal svého zákazníka na holičkách. Důvodem, proč nejsou rychlejší čipy zatím na trhu, může být jejich pravděpodobné přehřívání, uvedla agentura Reuters.

Ředitel společnosti Apple Computer, Steve Jobs, loni oznamoval záměr uvést na trh počítač Power Mac G5, kdy také řekl, že čipy pro tyto počítače s frekvencí 3 GHz budou k dispozici do jednoho roku. "Víme, že to prohlášení před rokem učinil, nemůžeme se ale vyjadřovat k výrobním a technologickým plánům zákazníků," řekl mluvčí IBM Chris Andrews.

Problémem byl přechod na modernější technologie

S většími problémy při zavádění nové technologie výroby čipů, kdy výrobci přecházeli k velikosti 90 nanometrů, souhlasí rovněž analytik výzkumné společnosti Insight 64 Nathan Brookwood. "IBM a Intel jsou vedoucími hráči na trhu, ale pro oba byl přechod na 90 nanometrů obtížnější, než se čekalo," řekl.

Jaké jsou nové PowerMacy G5?

Nové dvouprocesorové počítače PowerMac G5 jsou nyní navíc k dispozici ve verzích vybavených procesory s frekvencí 1,8 a 2,0 GHz. V červenci přitom Apple očekává první dodávky počítačů s nejvýkonnějšími 2,5GHz čipy.

Ceny počítačů PowerMac G5 s novými procesory se pohybují mezi 1 999 až 2 999 dolary, což je v přepočtu 52 až 78 tisíc korun. Ceny na českém trhu se však mohou lišit. Podle firmy Apple jsou ve většině nejpoužívanějších aplikací nové G5ky výrazně rychlejší než počítače založené na Pentiu 4 s frekvencí 3,4 GHz.