K ovládání PC na dálku existuje mnoho programů. Jednou z alternativ je možnost využít servisu v systému Windows XP, který se nazývá Připojení ke vzdálené ploše.

Co to umožňuje?

Nejprve bych ale alespoň ve stručnosti naznačil, k čemu je takováto služba dobrá:

  • Jste-li například v kanceláři a doma jste si zapomněli důležitý soubor, nemusíte hned startovat auto, ale jednoduše se připojíte domů a soubor si pošlete do práce.
  • Máte počítače připojené na jednoho poskytovatele internetu, tudíž v jedné interní síti? A tam kde jste, pořád někdo stahuje a vy se nemůžete ani podívat na web? Pak se jednoduše připojte domů (vše probíhá po vnitřní síti) a využijte internetového připojení tam.
  • Asi úplně nejlepší služba to je pro majitele notebooků. Ti nemusí spravovat 2 verze Outlooků, používat 2 různé firemní produkty atd. Stačí když se připojí na stolní počítač a na notebooku pracují s tímto počítačem, jako kdyby seděli přímo u něj.

Jak to nastavit?

Nejprve je nutné povolit vzdálený přístup do vašeho systému. To učiníte tak, že pomocí kombinace kláves okna+Pause otevřete dialogové okno Vlastnosti systému. Do tohoto kroku se též dostanete přes Ovládací panely. Zde kliknete na záložku Vzdálený přístup. V kategorii Vzdálená plocha zatrhnete Povolit připojení vzdálených uživatelů k tomuto počítači. Pokud nejste Administrator nebo váš uživatelský účet není ve skupině Administrators, budete muset člověka s tímto právem požádat o povolení přístupu. Ten pak zde klikne na ikonu Vybrat vzdálené uživatele a pomocí tlačítka Přidat vás přiřadí do seznamu povolených přístupů.

Jak to používat?

Nyní již máte nastaveny všechny potřebné kroky na svém domácím PC. Budete-li se chtít tedy například z notebooku připojit domů, kliknete v systému na tlačítko Start, dále pak Všechny programy,  následně Příslušenství a Komunikace a zde vyberete položku Připojení ke vzdálené ploše. Zadáte IP adresu počítače, kam se chcete připojit a můžete pracovat.

Kde mohou nastat problémy?

Vzhledem k tomu, že používáte vzdálené připojení, je kvůli bezpečnosti nutné mít nastavené heslo u svého uživatelského účtu. Nejde-li se vám k PC připojit, zkontrolujte, zda váš domácí počítač není připojen za routerem či zda pod jednou IP adresu není více počítačů. Pokud ano, vyžádejte si, aby na váš počítač byl směrován port TCP 3389.

PORADNA:

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 88:
(Dadulka.F@seznam.cz)

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak mohu několik hudebních CD v běžném formátu vypálit na jedno CD ve formátu MP3. Používám program Nero.

Děkuji, Dagmar Fojtů

Vyjádření: Miroslav Novák: "K vytváření MP3 souborů osobně používám program CDEX http://www.cdex.n3.net/. Je jednoduchý na ovládání a když máte připojení k internetu, tak doplní i názvy skladeb do ID3 tagů. Potom vytvořené MP3 soubory vypálit jako datový disk v programu Nero. I když jsou MP3 soubory ve složkách, přehrávače MP3 souborů je bez problémů najdou.

Dotaz 89:
(phodinka@cmail.cz)

Dobrý den,

prosím o radu ohledně programu Excel 97/Excel 2000. Kdysi jsem si udělal pár tabulek a u několika rozsáhlejších tabulek jsem nějakým způsobem zařídil, že buňky v prvním řádku jsou stále vidět při rolování listem dolů. Teď bych chtěl udělat totéž u několika dalších tabulek, ale nevím, jak jsem to tenkrát udělal. Dělal jsem to totiž podle nějakého počítačového časopisu, ale nevím již jakého. V jisté knížce Office 97 jsem se dočetl o funkci "ukotvení příček", ale to mi ukotvuje jinak a jiné buňky, než bych chtěl. Jestli je to ono, tak jak to udělat - kam dát kurzor či jaké buňky označit? Nebo je to snad nějaké makro?

Děkuji za odpověď, Petr Hodinka

Vyjádření: Ing. Milan Gottvald: "Příčky ukotví buňky vlevo od svislé příčky nebo nahoru od vodorovné příčky.
Při nastavení příčky se kurzor myši může pohybovat v oblasti buněk, potom příčka přeskakuje po hranicích mezi buňkami nebo lze kurzorem táhnout v šedém pruhu vpravo (vodorovná příčka) / dole (svislá příčka) a tak lze příčku umístit i přes plochu buněk.
Před ukotvením příček lze výběrem nasáhnout stav, kdy nad/pod nebo vlevo/vpravo jsou zobrazovány stejné buňky (nad/pod řádky, vlevo vpravo sloupce).
Po ukotvení (v menu Okno) změní příčky vzhled na čáru, jaká je mezi buňkami. Buňky nad / vlevo zůstávají viditelné a vybírat je lze pouze myší, buňky pod / vpravo rolují při výběru a lze se přemísťovat i kurzorovými klávesami."

Dotaz 90:
(Pavel.Rott@seznam.cz)

Dobrý den,

nevím kdy a jak to začalo, ale vždy, když zadám do exploreru špatnou adresu, tak se mi objeví klasický dialog SERVER NELZE NAJÍT a další kecy. Ale pak se mi prohlížeč začne logovat na jakýsi smart-finder.biz/1524/. Toto se děje naprosto VŽDY. Jak se toho zbavím?

Díky

Vyjádření: Radek Vojáček: Do počítače se zřejmě díky špatnému zabezpečení dostal prográmek, který to má na svědomí. Ruční odstranění je relativně náročné, protože podobných prográmků je velmi mnoho a snáží se maskovat (jinak by neměli pro tvůrce smysl, kdyby se dali lehce odstranit), nicméně existují prográmky, které je naopak loví. Takový program je např. ad-aware (www.ad-aware.com), ale je jich mnohem více. Jinak lze doporučit náhrání záplat na OS a používání jiného prohlížeče než IE, protože jsou proti nim tyto prográmky nefungují."

Dotazy k vyjádření

Dotaz 91:

Dobrý den,

mám problém s HDD Maxtor 80 GB 8MB cache. Scandisk hlásil vadné clustery a tak jsem se ho po čase pokoušel ještě jednou zformátovat. Po velikém úsilí se mi to podařilo, pak mi ale HDD šel asi dvě hodiny a pak už nic....Tak jsem ho šel reklamovat a tam mi ho po týdnu vrátili s tím, že jsem poškodil datový konektor........A ukazovali mi, že jsou ohnuté dva krajní piny.... Ty piny jsou ale ohlé asi jen p půl milimetru,velmi nepatrně.... Může to mít vliv na funkčnost harddisku?
Děkuji za odpověď

Dotaz 92:

Prosím o radu:

Za předpokladu, že nainstaluji druhý pevný disk a na každém z obou budu mít jiný provozní systém (např. WIN 95 a WIN XP). Lze vůbec a jak lze zařídit, aby se každý z nich startoval samostatně, abych tedy mohl odděleně pracovat buď v systému WIN 95 nebo WIN XP.

Mnohé díky za Vaši námahu v této věci.

Dr. Milan Dubský

Dotaz 93:

Dobrý den.

Byl bych rád, kdybyste mi poradil s tímto problémem. Mám Windows XP Home na jednom počítači a Win98 na druhém. Používám Router U.S. Robotics 8000A. Do nedávna bylo vše v pohodě, ale od minulého týdne nemohu odesílat ze svých počítačů e-maily. Doručená pošta funguje bez problémů, stáhne všechny zprávy ve všech účtech. Když chci však odeslat zprávu z Outlooku, tak zpráva odejde a když znovu spustím přijmout vše, přijde mi tato zpráva: Zpráva z programu AVG pro E-mail.

Bohužel nemohu doručit vaši zprávu. Poštovní server vrací následující chybu:
-------------------------------------------------------------------
wasa@seznam.cz: sorry, you are blacklisted DSBL Insecure host (#4.3.0)-outlock Expres

Když zprávu zkusím odeslat klientem Incredit Mail tak ten ji ani neodešle a hned mi vyskočí tabulka s nápisem:

553 sorry, you are blacklisted DSBL Insecure host (#4.3.0.). Bohužel nevím si s tím rady a jelikož se to stalo na obou počítačích, tak předpokládám, že je chyba možná v routeru, ale zase jsem s nastavením nemanipuloval, tak nevím co by se mohlo kde přihodit. Jinak podotýkám, vše ostatní funguje bez problémů. Kdyby jste znal odpověď na můj problém a poradil mi, budu šťastný jako blecha.

Předem díky za odpověď, Vašek