Přenosné počítače za poslední dva roky prošly obrovským vývojem, přičemž dnešní modely s cenou okolo 60 tisíc korun už mají opravdu co nabídnout. O veliký kus kupředu posunula notebooky zejména technologie Centrino, kterou společnost Intel uvedla na trh už před více než rokem. Ta spojuje úsporné a zároveň výkonné mobilní procesory Pentium M společně s čipovou sadou Intel a bezdrátovou síťovou kartou Wi-Fi.

Vysoký výkon s více než 4,5 hodinami provozu

Základem notebooku je procesor Pentium M 1,6 GHz, který je standardně doplněn 512 megabajty operační paměti typu DDR SDRAM. Ten podle našich testů poskytuje dostatečný výkon pro všechny současné aplikace a zároveň se může pochlubit velmi nízkou spotřebou energie a v praxi tak při běžné práci s kancelářskými aplikacemi výdrž notebooku bez problémů překročí 4,5 hodiny, což už znamená opravdovou mobilitu. Téměř dalších 40 minut k dobru můžete získat, snížíte-li podsvícení displeje na minimum.

Velké rozlišení, ale malý displej

Pozornost si zaslouží také displej, který při rozměrech pouhých 14.1" nabízí rozlišení 1400x1050 obrazových bodů. To je dostatečné i pro nejnáročnější grafické aplikace, ale přece jen jsou na tak malém displeji už písmenka hůře čitelná a zejména lidé se slabším zrakem si budou muset zvětšit velikost fontů ve Windows. SXGA+ rozlišení by si určitě zasloužilo 15" displej, ale ten by se již do malých rozměrů tohoto notebooku nevtěsnal.

Displej je však v rámci úsporných opatření doplněn pouze integrovanou grafickou kartou, která je součástí čipové sady Intel 855GM. Pro hraní nejnáročnějších her se tedy notebook nehodí, ale práci s grafickými aplikacemi i tak zvládne bez sebemenšího zaváhání.

Pochvalu si naopak zaslouží velice tichý a přitom výkonný pevný disk Hitachi s kapacitou slušných 60 GB. Jeho plotny se otáčí sice jen rychlostí 4200 ot./min, ale zato je vybaven 8MB bufferem.

Při bežné práci je notebook zcela tichý

Celkově byl notebook při práci naprosto tichý a jeho ventilátor se spustil skutečně jen zřídka, při déle trvajícím plném zatížení procesoru. Při práci s kancelářskými aplikacemi či internetem tedy hučením větráku nejste vůbec rušeni, na rozdíl od některých notebooků vybavených nejvýkonnějšími procesory Pentium 4.

Umí vypalovat i DVD

Kromě běžných věcí, mezi které patří infračervený port, rozhraní FireWire, 4 porty USB 2.0, faxmodem či síťová karta 10/100 Mbit/s, zde najdeme také bezdrátovou síťovou kartu odpovídající standardu 802.11b a hlavně dvourychlostní DVD vypalovačku. Ta však podporuje pouze standard DVD-RW.

Notebook je se svými rozměry 309x254x29 mm poměrně malý a i jeho hmotnost pouhých 2,27 kg ho předurčuje pro časté nošení s sebou. O displej se přitom není třeba bát, byť je jen ve velice tenkém rámečku. Celé horní víko je totiž z hliníkové slitiny, což zajišťuje nízkou váhu a současně i vysokou odolnost.

Bohaté příslušenství

Firma ASUS je známa poměrně širokou nabídkou příslušenství s notebookem dodávaným a tak v balení najdete i brašnu na notebook a miniaturní optickou myš připojitelnou přes USB port (škoda jen, že ještě není bezdrátová...). Uživatelé, kteří stále ještě používají (dnes již zastaralé a nevyhovující) diskety, se pravděpodobně neobejdou bez externí disketové mechaniky, která se k notebooku připojuje přes jeden ze čtyř portů USB a je též součástí balení.

Za zapůjčení děkujeme serveru NOTEBOOK.YCNEGA.cz.