Obě firmy si tak chtějí zajistit vyšší podíl na trhu s televizory s plochou obrazovkou, který by v příštích několika letech měl podle analytiků prudce růst. Informoval o tom v neděli japonský list Nihon keizai šimbun. Poptávka po plazmových obrazovkách se podle analytiků do roku 2008 zvýší na 12 milionů kusů ze 700 tisíc kusů v roce 2002.

Výstavba japonské továrny má začít letos v létě

List dodal, že Matsushita by měla v novém podniku mít 75% podíl a korejský výrobce syntetických vláken Toray jen 25 %. Výstavba továrny, umístěné na západě Japonska, by měla začít letos v létě a výroba v továrně začne v druhé polovině příštího roku.

Po spuštění výroby by měla produkce činit 100 tisíc panelů měsíčně a do roku 2007 stoupne až na 250 tisíc panelů. S roční kapacitou tří milionů panelů se tak stane největší továrnou na světě.

V Matsushitě nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil. Mluvčí Toray ale potvrdil, že obě firmy plánují zvýšení výroby plazmových obrazovek. K závěrečnému rozhodnutí ale podle něj společnosti ještě nedošly.

Matsushita je třetím největším výrobcem plazmových panelů

Podle výzkumné agentury DisplaySearch je Matsushita podle objemu dodávek třetím největším výrobcem plazmových panelů na světě. Její tržní podíl loni činil 18,3 procenta. Největším hráčem na trhu plazmových obrazovek je přitom Fujitsu Hitachi Plasma Display (FHPD), společný podnik mezi Hitachi a Fujitsu, s podílem na trhu 23,9 procenta. Druhou pozici s podílem 20 procent drží jihokorejský Samsung SDI.