Obchody pozastavili provozovatelé už v průběhu minulého a předminulého týdne, údajně kvůli krádeži bitcoinů. „Vše bylo ukradeno,“ uvedli podle časopisu Forbes správci tržiště na svých internetových stránkách s tím, že zmizelo cirka 5400 bitcoinů (121 miliónů korun).

V polovině minulého týdne pak už nebylo možné bitcoiny v rámci tržiště vybírat prakticky na žádném účtu. Stejné problémy hlásili prodávající i kupující. Administrátoři serveru navíc přestali zcela komunikovat.

Informace o vedení serveru byly anonymní

To se samozřejmě zákazníkům nelegálního obchodu nelíbilo, obzvláště proto, že společně s nimi zmizelo i několik tisíc bitcoinů uložených na jednotlivých účtech. Časopis Forbes uvedl, že celkem mohou mít provozovatelé v držení až 890 miliónů korun.

S ohledem na sortiment, který se nabízel na tržišti, byly všechny informace o vedení podniku anonymní. Zákazníci Sheep Marketplacu se ve strachu, že o uložené peníze přijdou, začali radit o dalším postupu na serveru Reddit.

Stopy vedou k programátorovi z Česka

Technicky zdatnější jedinci dokonce začali pátrat po provozovatelích tržiště. A jak upozornil v pondělí server Lidovky.cz, první stopy stamiliónového podvodu vedou do České republiky k programátorovi Tomášovi J.

Ten měl před časem na tuzemských i zahraničních internetových fórech zjišťovat, jak lze provozovat skryté internetové tržiště.