Regulátoři v prosinci obvinili Samsung, že se snaží zabránit konkurenční americké společnosti Apple ve využívání patentů, které jsou zásadní pro fungování mobilních telefonů. Obvinění se týká sítě 3G UMTS, která je v EU standardem. Samsung se podle EK zavázal, že poskytne patenty spojené s touto sítí konkurenci za poctivých podmínek. Předloni však údajně v některých zemích začal v používání těchto patentů Applu bránit.

Samsungu v důsledku tohoto obvinění hrozí podle agentury Reuters pokuta ve výši až deseti procent jeho ročních tržeb. To představuje částku více než 18 miliard dolarů (zhruba 340 miliard Kč).

Komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia

Komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia

FOTO: Francois Lenoir, Reuters

Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia ve čtvrtek upozornil, že uplatňování patentových práv je legitimní podnikatelskou praktikou. To však podle něj neplatí v případě, kdy se patenty týkají technologií, které jsou v daném odvětví standardem.

Samsung podle komise nabídl, že v příštích pěti letech nebude žalovat konkurenty kvůli patentům nezbytným pro standardy v mobilní komunikaci. Komise vyzvala zainteresované strany, aby se během jednoho měsíce k návrhu Samsungu na ukončení vyšetřování vyjádřily.

Právní bitvu mezi oběma společnostmi odstartoval Apple loni v dubnu ve Spojených státech, když obvinil Samsung, že jeho chytré telefony a tablety Galaxy „otrocky“ kopírují jeho produkty iPhone a iPad. Spor se od té doby rozšířil do dalších zemí včetně AustrálieJaponska, Koreje a některých evropských zemí. Několik soudů včetně Nizozemska, USA a Austrálie však již rozhodlo, že Samsung může své tablety prodávat.