NFC není žádná nová technologie, jak by se právě díky dramatickému rozmachu v posledních dvou letech mohlo zdát. Patentová přihláška byla na tento systém vynálezcem Charlesem Waltonem podána už v roce 1983.

Velcí mobilní giganti, jako je Nokia, Philips či Sony si však NFC začali všímat až v roce 2004, kdy společně založili neziskovou organizaci NFC Forum. První telefon podporující NFC se na trhu objevil až v roce 2006, jednalo se o Nokii 6131.

Nokia 6131

První telefon s NFC - Nokia 6131

FOTO: Nokia

Tehdy ale ještě nikdo netušil, jaký rozmach tuto technologii čeká. V roce 2010 nenabízela NFC ani desetina nových chytrých telefonů a téměř žádný počítačový tablet. Dnes je přitom podle serveru nfcworld.com v prodeji bezmála 200 přístrojů s tímto systémem.

Je spíše výjimkou, pokud technologií výrobce nový přístroj nevybaví. Jednou z mála firem, která NFC zatím u svých smartphonů a tabletů nenabízí, je Apple. To se ale nejspíše změní už příští měsíc s příchodem nového iPhonu. [celá zpráva]

Stoupající popularitu NFC dokládají i prodeje mobilních telefonů s touto technologií. Loni se zvýšily o 300 procent na 140 miliónů. [celá zpráva]