Nový systém e-tržišť dlouhodobě zaštiťuje ministerstvo pro místní rozvoj, které zároveň vybírá jejich provozovatele. Ti musí splňovat přísná technická a bezpečnostní kritéria. Aktuálně jich je v Česku pět: Sdružení Tendermarket, Syntaxit, Česká pošta, Český trh a Vortal Connecting Business.

Největší je e-tržiště Tendermarket, provozované stejnojmenným sdružením. Jeho prostřednictvím se vypisuje devět z deseti veřejných zakázek. Jen v loňském roce, za necelých osm měsíců provozu, jich bylo více než 20 000. Na Tendermarketu je zaregistrováno 500 zadavatelů a 10 000 dodavatelů.

„Každý klient je pro nás významný a vážíme si ho, ať už je to ministerstvo, nebo malá obec. To se může zdát jako samozřejmost, ale ve dnešním konvenčním byznysu to bohužel obvyklé nebývá,“ konstatoval Pavel A. Eger, ředitel společnosti Tender systems, provozující Tendermarket.

Velká agregace nabídky a poptávky

E-tržiště jsou v současnosti považována za jeden z nejtransparentnějších způsobů zadávání veřejných zakázek, protože díky větší agregaci nabídky a poptávky je možné dosahovat značných finančních úspor.

Kromě ministerstev již nyní elektronické aukce využívají některé územní samosprávní celky (kraje, statutární města). Do budoucna se zvažuje také varianta, že i pro tyto orgány bude využívání e-tržišť povinné.

Používání e-tržišť je pro zadavatele i dodavatele zcela zdarma.