Průzkum navíc odhalil, že 79 procent lidí bezděčně poskytne informaci, na jejímž základě se lze k jejich heslu "dobrat". Klidně přisvědčí na dotaz, zda má jejich heslo něco společného se jménem jejich dítěte, domácího zvířete či fotbalového týmu.

Někteří si musí pamatovat i 40 hesel

Polehčující okolností by pro ně mohl být fakt, že si musejí zapamatovat v průměru čtyři přístupová hesla, a našli se i nešťastníci, kteří se neobešli bez 40 hesel. Mnozí si proto věc zjednodušují a volí pro všechny vstupy totéž slovo či znaky. Ti, kteří tuší, že to není to pravé, sice vymyslí hesel více, ale aby je nezapomínali, poznamenají si je a schovají co nejblíže počítače.

Průzkum byl proveden před veletrhem Infosecurity Europe, který se bude v Londýně konat od 27. do 29. dubna.

Lidé jsou ochotni prozradit i osobní data

Na prostý dotaz jsou lidé ochotni prozradit rodné jméno matky či vlastní datum narození, což jsou často informace používané pro zabezpečení dat a zloději je mohou použít k tomu, aby se dostali k dalším údajům.

"Neznalost klientů o tom, jak ochránit svou totožnost v počítačové technice, nás šokuje," řekl mluvčí bezpečnostní firmy RSA Security Tim Pickard. Tony Neate, který se zabývá kriminálními činy spáchanými pomocí počítačové techniky, poznamenal, že krádeže osobních údajů stojí britskou ekonomiku ročně miliony liber. "Změní se to jen tehdy, jestliže lidé budou ke své virtuální totožnosti přistupovat odpovědněji," řekl.