Snížená cena se vztahuje na základní nabídku Contactelu, která počítá s rychlostí 512 kbit/s a limitem tří gigabajtů přenesených dat měsíčně.

Cena ADSL se tak přiblížila úrovni paušálního poplatku za přístup na internet mimo špičku přes telefonní linku prostřednictvím vytáčeného připojení. Tato služba je výrazně pomalejší a navíc je dostupná jen o víkendech a večer. Měsíčně za ní zákazník zaplatí přes 700 korun. Stejně jako u ADSL musí uživatel počítat ještě s měsíčním poplatkem za telefonní linku, který se pohybuje kolem 350 korun. Další možnost, připojení přes mobil, začíná na 1 000 Kč měsíčně a přístup přes kabelovou televizi je o zhruba 250 Kč dražší.

Zlevnění je reakcí na cenové rozhodnutí ČTÚ

Contactel podle sdělení mluvčího Pavla Rusého reagoval na nedávné cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým snížil maximální propojovací poplatek za službu. V současnosti operátoři platí Českému Telecomu velkoobchodní cenu za ADSL od 707 Kč měsíčně. ČTÚ nově stanovil propojovací poplatek na 396 korun.

Propojovací poplatek však zatím nelze použít, protože žádná firma dosud neuzavřela s Telecomem na ADSL propojovací smlouvu. Contactel se s Telecomem na uzavření propojovací dohody opakovaně nedohodl a proto by měl o propojení rozhodnout ČTÚ. Ten má podle Rusého rozhodnutí vydat do 10. května. Do té doby bude platit velkoobchodní cenu.

Ostatní operátoři čekají na propojovací dohody

Pokles cen ADSL již avizovali další alternativní operátoři, například Czech On Line. Většinou ale čekají na uzavření propojovací smlouvy s Telecomem. "V tuto chvíli nic jako propojení u ADSL neexistuje. Platí naše stávající nabídka," uvedl minulý týden mluvčí Telecomu Vladan Crha.