Bezprostředně po vstupu naší země do EU letos v květnu se podle Grunda ceny zvýší nepatrně, maximálně o šest procent. Další zdražování Microsoft rozloží do celého dvouletého období. Naopak skokově, tedy rovnou o 35 procent, vzrostou na českém trhu ceny cizojazyčných verzí softwaru.

Ceny OEM verzí nestoupnou

Verzí, které jsou instalovány do nově prodávaných počítačů, se zdražování nedotkne. "Nové počítače tedy nepodraží," uvedl Grund.

Dorovnávání cen programů Microsoftu se netýká jen ČR, ale i dalších kandidátských zemí, které do unie v květnu vstupují. I v dalších státech vstupujících na jednotný trh bude růst rozložen na dva roky.

Produkty Microsoftu v tuzemsku již letos jednou podražily. Firma musela na začátku roku zdražit kvůli přechodu softwaru z pětiprocentní sazby DPH na 22 procent.

Zdražovat bude i Adobe

Zdražovat nebude jen Microsoft, ale i další softwarové firmy, které ve východních zemích účtovaly nižší ceny. Například za programy společnosti Adobe zákazníci od května zaplatí až o 35 procent více. V souvislosti se zvyšováním cen se odborníci obávají rozmachu používání nelegálně kopírovaných programů. Podíl pirátských kopií se v tuzemsku pohybuje nad hranicí 40 procent.