„Připravujeme celou flotilu. Hned od května vyjedou tři automobily. Později jich bude až pět, jezdit budou po celé České republice a mapovat všechny uličky,“ řekl Adam Chvaja, produktový manažer Mapy.cz.

Jedno z aut, pomocí kterých bude Seznam.cz pořizovat panoramatické snímky.

Jedno z aut, pomocí kterých bude Seznam.cz pořizovat panoramatické snímky.

FOTO: mif, Novinky

Škoda Octavia se nijak výrazně neliší od sériové výroby. Hned na první pohled ale upoutá speciální kamerový systém složený z pěti objektivů na střeše vozu. „Ty umožňují vytvářet každé dva až tři metry sérií snímků. Dále je tam technologie Lidar, která snímá mračna bodů. Tedy je to něco jako laserové skenování. Celý terén je díky tomu možné skenovat ve 3D a z toho je možné generovat model reálného světa,“ konstatoval Chvaja.

Jedno z aut, pomocí kterých bude Seznam.cz pořizovat panoramatické snímky.

Snímky bude pořizovat speciální kamerový systém s pěti objektivy.

FOTO: mif, Novinky

Na zadních kolech jsou pak připevněny speciální antény. „Takzvaný odometer je zařízení měřící ujetou vzdálenost. Koriguje, aby fotka byla skutečně pořízena každé dva až tři metry. Zároveň slouží ve chvílích, kdy auto vjede do tunelu a ztratí GPS signál. Díky tomu není ztracena informace o tom, kde se skutečně vůz nachází, a na mapu je možné znovu navázat,“ uvedl produktový manažer serveru Mapy.cz.

Jak bude vypadat výsledný záznam, který speciálně upravená Škoda Octavia pořídí, se můžete podívat na videu níže.

Video

Panoramatický záznam pořízený kamerovým systémem vozu

Zdroj: GEODIS

Celá republika během dvou let 

„Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé, i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku,“ doplnil Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

Auta budou vyjíždět každý den, pokud to počasí dovolí a bude možné skutečně fotit. „Například nesmí být sníh nebo něco, co výrazně deformuje okolí. Takže určitě tři čtvrtiny roku budou ta auta jezdit nonstop od rána do večera. Řidiči se budou střídat na směny,“ přiblížil Chvaja.

Na zadních kolech bude umístěn takzvaný odometer

Na zadních kolech bude umístěn takzvaný odometer.

FOTO: mif, Novinky

Přibližné lokality, kde se budou speciální vozy vybavené snímací technikou vyskytovat, mohou lidé sledovat na webu Mapy.cz/panorama. Na něm budou k dispozici také informace o tom, jak Seznam.cz anonymizuje citlivá data, nebo popis způsobu, jak lidé budou moci v Panoramě rozmazat na snímcích svoji osobu nebo dům.

Seznam.cz si připravil na letošní rok pro uživatele serveru Mapy.cz řadu dalších vylepšení. Těšit se mohou na trojrozměrný režim i rychlejší aktualizace. [celá zpráva]