Záporný hrdina je aplikace nazývaná Iris, což je shodou okolností jméno osobního asistenta v iPhonech firmy Apple Siri napsané pozpátku. Ve filmu přebere kontrolu nad chytrým telefonem hrdinky, jednadvacetileté studentky psychologie Anny.

"Chtěli jsme udělat film o mobilních telefonech, o tom, jak se technologie může obrátit proti nám," řekl agentuře AFP Edvard van 't Wout z produkční společnosti 2CFilm během promítání pro tisk. Je to podle něj poprvé, co bude v kinech využita technologie "druhé obrazovky".

Video

Technologie Siri od Applu

Zdroj: Apple.com

Film proto začíná tradiční žádostí kin - jen naopak - když návštěvníky prosí, aby si "laskavě zapnuli své mobilní telefony". K propojení s filmem je potřeba stáhnout do chytrého telefonu speciální aplikaci. Použity mohou být i počítačové tablety.

Filmový obsah v rámci aplikace pak v určitých místech filmu spouští pro lidské ucho neslyšitelné signály v soundtracku snímku. Divákům se začnou na displeji telefonu objevovat němé části zápletky, jako jsou textové zprávy mezi hrdinkou a její nejlepší kamarádkou, novinová zpráva o sebevraždě na plátně nebo to, co sama hrdinka vidí na svém telefonu.

Thriller, který je přístupný od dvanácti let, se dá sledovat i bez mobilu, ale pak "o kus přijdete", upozornil režisér Bobby Boermans. Podle jeho slov byla tvorba filmu tak trochu jako psaní dvou scénářů. Některé pasáže na plátně byly úmyslně protaženy, aby diváci měli dost času vstřebat informace z malého displeje, než znovu zvednou oči k plátnu.

V Nizozemsku bude mít film premiéru 4. dubna. Pro zahraniční trh se chystá dabing do angličtiny.