"Práva k duševnímu vlastnictví jsou důležitým základním kamenem jednotného trhu. Nicméně tato práva by neměla být zneužívána, když jsou důležitá pro zavedení průmyslových standardů, které přinášejí obrovské výhody pro podniky i spotřebitele," uvedl komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia.

Předložení námitek je posledním krokem před zahájením vyšetřování. Po písemném upozornění bude mít Samsung možnost odpovědět a požádat o slyšení před regulátorem. Pokud EK poté dospěje k názoru, že firma porušuje předpisy, může jí udělit pokutu až deset procent celkového ročního obratu.

Apple iPad

Apple iPad

FOTO: Apple

Samsung uvedl, že prohlášení EK studuje. Dodal, že bude s komisí plně spolupracovat a bránit se proti obvinění. "Samsung je přesvědčen, že komise v pravý čas dojde k závěru, že jsme jednali v souladu se zákony o hospodářské soutěži Evropské unie," píše se v prohlášení Samsungu.

Obvinění se týká sítě 3G UMTS, která je v EU standardem. Samsung se podle EK zavázal, že poskytne patenty spojené s touto sítí konkurenci za poctivých podmínek, když unie přijala tuto síť za standard. Loni však měl v některých zemích začít bránit Applu v používání těchto patentů a EK začala případ šetřit v lednu 2012.

Patentová válka se mezi oběma společnostmi táhne už od loňského dubna. Apple tehdy ve Spojených státech obvinil Samsung, že jeho chytré telefony a tablety Galaxy "otrocky" kopírují jeho produkty iPhone a iPad.

V právních bitvách je zatím úspěšnější Apple. Soud v Kalifornii totiž na konci srpna rozhodl, že Samsung musí svému konkurentovi za zneužití patentů zaplatit 1,05 miliardy USD (20,9 miliardy Kč). [celá zpráva]