"Vstoupil do země nelegálně a my se ho za tento trestný čin chystáme vyhostit," řekl novinářům guatemalský ministr vnitra Mauricio López Bonilla. Dodal, že byl zadržen v pětihvězdičkovém hotelu v hlavním městě. K dopadení napomohli policisté Interpolu, i když na McAfeeho nebyl vydán mezinárodní zatykač.

McAfee byl o několik hodin později hospitalizován kvůli údajným srdečním potížím.

McAfee, který se v Belize tři týdny skrýval, přešel hranice do Guatemaly se svou přítelkyní Samanthou. McAfee oklamal belizské pohraničníky, protože si obarvil vlasy a vous a nalepil si žvýkačky na dásně, aby vypadal jeho obličej tlustší. Také si udělal skvrny na zubech.

Guatemalu si k útěku vybral patrně proto, že vede s Belize dlouhodobý územní spor a mezi oběma zeměmi neexistuje dohoda o vydávání stíhaných osob.

Policie v Belize McAfeeho stíhá coby "zainteresovanou osobu" v případu listopadové vraždy jeho souseda, amerického podnikatele Gregoryho Faulla. Také uvedla, že McAfee není jejím hlavním podezřelým v souvislosti s vraždou. S Faullem měli ale trvalé spory ohledně psů, kteří hlídali jeho pozemek.

McAfee se bojí

Podle mluvčího guatemalské vlády by proces vyhoštění mohl být dokončen už dnes ráno místního času. McAfee a jeho právník v úterý oznámili, že se v Guatemale obrátí na vládu se žádostí o politický azyl. McAfee se bojí, že ho v Belize zabijí: „Belize nemá dobrou pověst, co se týká zajištění bezpečnosti, které vyslýchají. Cítím se mnohem bezpečněji po přechodu hranic.“

Jeho tvrzení belizský premiér Dean Barrow popřel a prohlásil, že sedmašedesátiletý McAfee je "paranoidní a praštěný".

Milióny z antivirů 

McAfee patřil k prvním, kdo vydělali na internetu ohromné jmění. Společnost nesoucí jeho jméno založil v roce 1989. V roce 1995 z ní odešel, protože se ukázalo, že přeháněl význam viru Michelangelo, aby se zvýšil prodej antivirových programů. S nynějším producentem antivirových programů, který byl prodán firmě Intel, nemá již nic společného.

Do Belize se McAfee přestěhoval v roce 2008 kvůli nižším daním. Vlastní tam několik domů, bezpečnostní agenturu a ekologickou firmu. Do problémů s tamní místní policií se dostal i dříve. V květnu policie prohledala jeho dům kvůli střelným zbraním. Později se ukázalo, že na většinu z nich má povolení.