„Na povrch kamene pokládáme speciální fólii. Nejdůležitější na celé věci je, že je to trvalé. QR kód nemůže být zničen nebo setřen. Sám o sobě je to rozkostičkovaný čtverec. Ten umístíme na náhrobní kámen, abychom tak vytvořili klíč k virtuálnímu prostoru. S QR kódem máme možnost převést virtuální svět do reality,“ uvedl kameník Timothy C. Vincent, který již několik náhrobků s QR kódy vytvořil.

Pomocí QR kódu se truchlící dostanou na internetové stránky pohřební společnosti. „Funguje to jednoduše tak, že členům rodiny vytvoříme profil. Oni tam pak mohou ukládat data pro další generace. Mohou to být obrázkové galerie, videa, dokumenty, smuteční proslov, úmrtní oznámení a tak podobně,“ prezentoval funkčnost novinky mluvčí společnosti Aspetos Joerg Bauer.

QR kód

QR kód

FOTO: mif, Novinky

O bezpečnost uložených dat se přitom pozůstalí podle něj nemusí vůbec obávat. „Uživatel tam může sám obsah vložit a zároveň nastavit přístupová hesla. V závislosti na nich se pak lze prostřednictvím chytrých telefonů k uloženým informacím dostat přímo na hřbitově,“ dodal Bauer s tím, že pro prohlížení dat na hřbitově musí mít smartphone k dispozici internetové připojení.

Kolik lidí si již QR kódy na náhrobek objednalo, zatím zástupci firmy neuvedli. Stejně tak neprozradili, zda plánují unikátní službu nabízet pouze v Rakousku, či zda plánují expanzi také na další světové trhy.

Internetové stránky rakouské pohřební služby Aspetos

Internetové stránky rakouské pohřební služby Aspetos

FOTO: Novinky