Mobilní technologie Centrino, se kterou loni přišla firma Intel, se stala velmi účinnou zbraní proti konkurenci na poli přenosných počítačů. Jejím hlavním trumfem je možnost bezdrátového připojení k internetu prostřednictvím standardu 802.11b (Wi-Fi) a pro notebooky speciálně optimalizované procesory Pentium-M, které nabízí poměrně slušný výkon a zároveň vynikají nízkou spotřebou, díky čemuž notebooky vydrží pracovat na baterie často i více než pět hodin v kuse. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena.

A právě proto Intel počátkem letošního roku představil levnější alternativu v podání procesorů Celeron-M, jejichž jediným handicapem oproti Pentiu-M je kromě nižší frekvence pouze poloviční velikost L2 cache. V praxi však nejsou výkonnostní rozdíly mezi Celeronem-M a dražším Pentiem-M nijak výrazné, jak dokazují nezávislé testy.

Přestože procesory Celeron-M jsou na trhu dostupné již od ledna letošního roku, výrobci přenosných počítačů s novými notebooky postavenými na Celeronu-M moc nepospíchají a tudíž na českém trhu je nabídka takovýchto notebooků jen poměrně malá. K dostání je zatím jen pár modelů od výrobců ASUS, DELL, Umax a AT Computers (Premio), jejichž vybrané konfigurace a ceny uvádíme ve sloupku.

Všechny zde uvedené notebooky se mohou pyšnit označením Centrino, neboť jsou vybaveny bezdrátovou síťovou kartou. Jedinou výjimkou je notebook značky Premio, který za tuto cenu má pouze obyčejnou síťovou kartu Fast Ethernet. Ceny se přitom pohybují mezi 41 až 44 tisíci korun včetně DPH. Zejména cena dražších modelů se tak velmi těsně přibližuje cenám podobně vybavených notebooků s Pentiem-M, které seženete už za cenu začínající na 44 tisících korun (např. Acer TravelMate 291LCi). Cenová výhoda Celeronů-M tedy v současné době není tak jednoznačná. To by se však mělo změnit s příchodem dalších notebooků s tímto procesorem. Brzy se na český trh dostane např. nový Acer TravelMate 290E, který by měl zaujmout především nízkou cenou, jak je už při agresivní cenové politice Aceru obvyklé.

Plánujete-li nákup notebooku v cenové kategorii okolo 40 000 korun včetně daně, doporučuji ještě několik týdnů s koupí počkat na konkurenční modely, které pravděpodobně trochu stlačí ceny současných notebooků s Celeronem-M dolů.