Celá kauza začala na konci roku 2010, kdy si Herskowitz podle serveru Gigaom stáhnul prostřednictvím služby iTunes 22 skladeb. Píseň Whataya Want from Me od Adama Lamberta mu ale byla údajně neprávem naúčtována dvakrát, načež se rozhodl účet reklamovat.

Apple ale reklamaci zamítl. „Vaši žádost ohledně skladby Whataya Want from Me jsme pečlivě zvážili, ale v závislosti na obchodních podmínkách iTunes Store není možné vzít nákup zpět. Tato politika Applu poskytuje ochranu pro autorské materiály,“ odepsali zástupci jablečné firmy Herskowitzovi.

Podat žalobu po více než roce se Američan odhodlal údajně proto, že „politika firmy graduje tak moc, že dvojité platby se dotýkají lidí v celé zemi“. Podle něj se to navíc netýká pouze služby iTunes, ale i dalších obchodů od amerického počítačového giganta, konkrétně App Store, iBookstore a Mac App Store.

Odškodnění je podle Herskowitze tak vysoké, aby „Apple pochopil, že se spotřebiteli nesmí takhle jednat“. Jedinci, kteří mají s jablečnou firmou obdobné negativní zkušenosti, se prý mohou k žalobě připojit.

Apple se zatím k nařčení z účetních chyb ani k podané žalobě oficiálně nevyjádřil.