Podle Verizon se navíc útoku aktivistických hackerů obtížněji čelí, protože jsou méně předvídatelné. Podobných útoků bylo loni evidováno na celém světě 855 a bylo při nich ukradeno 174 miliónů datových záznamů.

„Hacktivismus tu už nějakou dobu je, ale většinou šlo o pozměnění podoby webové stránky,“ řekl Wade Baker, který řídí výzkumné a zpravodajské oddělení Verizonu. „V roce 2011 začalo jít více o ukradení velkého množství dat společnostem. Krádeže dat se staly formou politického protestu,“ dodal Baker s tím, že se proti těmto útokům obtížně hledá obrana, protože podoba je pokaždé jiná.“

Podle něj nejsou útoky hacktivistů příliš časté, ale většinou se jim podaří získat velké objemy dat.

V čele těchto aktivit je skupina Anonymous a přidružené skupiny Antisec a Lulzsec. Těm se podařilo úspěšně napadnout a shodit mnoho webových stránek, ale také získat velké množství dat od soukromých společností i od vládních úřadů. Anonymous například získal rozsáhlou e-mailovou komunikaci amerického soukromého ústavu pro mezinárodní situaci Stratfor a přenechal ji WikiLeaks.

Organizovaný zločin za hacktivisty zaostává, na jeho vrub připadá 35 procent ukradených dat. Zločinci však mají zájem o určitý typ dat a ta jsou mnohem lépe chráněna.