McCainův návrh počítá s tím, že by se poskytovatelé připojení k internetu mohli dobrovolně zavázat ke sdílení informací s Národní agenturou pro bezpečnost (NSA), která se zabývá ochranou americké komunikační sítě a elektronickou špionáží. Internetoví provideři by podle zákona umožňovali NSA přístup k "aktivitě na síti nebo k protokolům, které jsou spojeny s kybernetickými zločinci nebo které by naznačovaly zločinný úmysl".

Navržený zákon ovšem nijak nedefinuje pojmy "aktivita na síti" ani "zločinný úmysl". Podle ACLU by tak teoreticky bylo možné, že by NSA monitorovala běžné e-maily lidí, v nichž by byl vyjádřen nesouhlas s vládou.

"Je to noční můra pro soukromí. Nakonec by zákon mohl vyústit v to, že by vojenské složky významným způsobem monitorovaly domácí, civilní internet," řekla agentuře Reuters Michelle Richardsonová z ACLU. "Pokud chce vláda sbírat informace, je naprosto nezbytné, aby tak činila prostřednictvím civilní agentury," dodala.

Předkladatel zákona McCain kritiku odmítá.

"Prioritou senátora McCaina při vytváření tohoto zákona bylo zajistit, že se posílí naše bezpečnost. Zároveň ale chce chránit soukromí uživatelů (internetu)," uvedl McCainův mluvčí. Kritici zákona podle něj nadsazují dopady, jaké by norma měla. Mluvčí zároveň zdůraznil, že text zákona bude ještě možné měnit při projednávání v Senátu.