Hlavní akcionáři Olympusu dávají přednost spojení s partnerem před prodejem celé firmy nebo jejího majetku. Olymups však drží 70 procent na globálním trhu diagnostických endoskopů a Fujifilm 15 procent. To by podle analytiků mohlo být významnou překážkou ve spojení obou firem.

"Považujeme se za nejlepšího partnera pro obchodní spojení, který by umožnil udržet celosvětovou konkurenceschopnost a zároveň přispěl k celkovému rozvoji zdravotnického průmyslu," uvedl na tiskové konferenci ředitel Fujifilm Šigehiro Nakadžima. Poznamenal také, že Fujifilm má znalosti v hlavním oboru podnikání Olympusu, tedy endoskopech, a obě firmy mají v tomto oboru oblasti, ve kterých mohou spolupracovat, aniž by to narušilo konkurenci.

Zájem o posílení vztahů s Olympusem vyjádřil také výrobce zdravotnického vybavení Terumo. Firma již malý podíl v Olympusu má a zatím se odmítla vyjádřit k tomu, zda by s ním chtěla posílit kapitálové spojení. Prezident Olympusu Šuiči Takajama dodal, že jakékoliv rozhodnutí o spojení by mělo udělat nové vedení firmy. To by se mělo ujmout funkce v dubnu, napsala agentura Reuters.

Olympus čelí obvinění, že zhruba dvě desetiletí schovával ztráty z investic v pochybných fúzích a akvizicích. Na účetní podvody v rozsahu 1,7 miliardy dolarů (téměř 32,6 miliardy Kč) loni upozornil bývalý generální ředitel Olympusu Michael Woodford.