Americký Kongres nyní projednává dva zákony, které mají přispět k omezení počítačového pirátství. Pokud by vstoupily v platnost, mohly by americké úřady od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby zablokovaly všechny stránky, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Proti zákonům už vystoupili i jiní internetoví giganti. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

K protestním hlasům se nyní připojil i Wales. "Je to unáhleně sepsaná legislativa, která je nebezpečná pro otevřený internet," napsal. Vyjádřil také potěšení nad tím, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky.

Stávkovat plánuje ve středu i Česká pirátská strana. „Hlavním cílem obou zákonů je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb,“ uvedl v prohlášení místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Americký prezident už dříve vyzval americké zákonodárce, aby zákony přepracovali. Případným vetem ale zatím nepohrozil.