Mnozí experti na technologie považují Zune za kvalitnější přístroj než je iPod od Applu. Analytici se ale shodují, že Zune přišel příliš pozdě na to, aby Apple o přední pozici na tomto trhu připravil.

Rozhodnutí Microsoftu přestat s vývojem Zune předcházelo 4,5 roku snažení oslabit na trhu pozici iPodů. Apple s jejich první verzí vnesl v roce 2001 na trh s přenosnými hudebními přehrávači revoluci.

"K dalšímu zařízení Zune nemáme nic k oznámení," odpověděl tiskový mluvčí Microsoftu agentuře Reuters na e-mailový dotaz, jaké má firma se Zune plány. Agentura Bloomberg předtím napsala, že se podnik rozhodl jejich výrobu zastavit.

Microsoft Zune

Microsoft Zune

FOTO: Novinky

Microsoft bude podle mluvčího nadále zajišťovat podporu přístrojům Zune v Severní Americe. A dodal, že software pro Zune bude nadále součástí ostatní nabídky Microsoftu. "V naší dlouhodobé strategii je posílit celý ekosystém Zune napříč platformami Microsoftu," řekl mluvčí s dodatkem, že hudbu a video v tomto softwaru bude Microsoft dodávat nadále.

Oba modely Zune jsou stále dostupné, na webových stránkách podniku jsou k dispozici se slevou. Verze o 16 gigabajtech je za 170 dolarů a kapacita dvojnásobná stojí 200 dolarů. Je tak zhruba o třetinu levnější než srovnatelný iPod Touch.

Zune má malou, ale oddanou základnu fanoušků. Přehrává hudbu a video stažené přes Zune Marketplace, což je odpověď Microsoftu na prodejnu iTunes od Applu, napsala agentura Reuters.

Nejnovější iPody pod drobnohledem

Nejnovější iPody představil minulý rok generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs v San Francisku. Jobs označil novou generaci iPodů za prozatím největší proměnu, jakou tyto přenosné přehrávače prošly. Pochlubil se, že celosvětově se dosud prodalo zhruba 275 miliónů iPodů.

Kompletní kolekce barevných variant nového modelu Apple iPod Shuffle

Kompletní kolekce barevných variant nového modelu Apple iPod Shuffle

FOTO: Luděk Fiala, Novinky

Nejmenší iPody z řady Shuffle mají ve své čtvrté generaci čtvercový design s klipsnou pro upevnění na zadní straně. Vrátily se k použití tlačítek, zůstala jim ale také možnost hlasového ovládání. [celá zpráva]