Čím je to dáno? Řekl bych, že to vychází také trošku z toho, že je velmi podobný svému předchůdci v době panování operačního systému MS-DOS, Norton Commanderu. Je dodáván v několika jazykových mutacích a pokud si na něj zvyknete, stane se vaším nepostradatelným pomocníkem (dle mého názoru je nesrovnatelný s průzkumníkem ve Windows, kterého stále řada lidí používá).

Total Commander už prošel dlouhým vývojem, dokonce, i jak bylo naznačeno výše, svým přejmenováním z Windows Commandera. Proč byl přejmenován asi psát nemusím, myslím že je to velmi znatelné:). V současné době je program nabízen ve verzi 6.01 opět s nějakými vylepšeními, nicméně většina uživatelů ho používá převážně díky následujícím funkcím:

- v nouzi je možný přenos souborů mezi dvěma PC pomocí paralelního rozhraní
- opakované připojení k FTP serveru, pokud se předchozí nezdařilo
- přejmenování podadresářů uvnitř zabaleného ZIP souboru
- funkce asociace
- kopírování souborů na pozadí, možnost dočasného pozastavení přenosu
- funkce porovnání podle obsahu
- vestavěný FTP klient s FXP (server to server) + stahování podle FTP seznamu
- ZIP, ARJ, LZH, RAR, UC2, DEHET, GZ, TAXI, ACE komprimační a dekomprimační archívy
- lokalizované prostředí do češtiny
- a hlavně jeho jednoduchost

Pro ještě jednodušší využívání tohoto programu můžete využít následujících klávesových zkratek:

*) v levém sloupci je uvedena klávesová zkratka, v pravém její funkce

 F1  Nápověda k Total Commanderu
 F2  Znovu načtení obsahu disku (adresáře)
 F3  Zobrazení obsahu souboru
 F4  Editace souboru
 F5  Kopírování souboru
 F6  Přejmenování souboru
 F7  Vytvoření nového adresáře
 F8  Vymazání souboru
 F9  Zobrazení Menu
 Alt + F1  Změna disku v levém sloupci
 Alt + F2  Změna disku v pravém sloupci
 Alt + Enter  Zobrazení vlastností souboru
 Ctrl + F3  Seřazení souborů podle jména
 Ctrl + F4  Seřazení souborů podle přípony
 Ctrl + F5  Seřazení souborů podle data
 Ctrl + F6  Seřazení souborů podle velikosti
 Alt + F5  Zkomprimování vybraných souborů
 Alt + F7  Hledání souborů
 Alt + F9  Dekomprimování vybraných souborů
 Shift + F6  Přejmenování souboru v samém adresáři
 Shift + Esc  Minimalizace
 Shift + F2  Porovnání adresářů
 Tab  Přepínání mezi levým a pravým sloupcem
 Ctrl + T  Přejmenování více souborů najednou
 Insert  Označení souboru
 Mezerník  Označení souboru a zjištění jeho velikosti
 Ctrl + D  Otevření Menu s rychlými odkazy
 Ctrl + F  Připojení se k FTP serveru
 Ctrl + Shift + F  Odpojení se od FTP serveru
 Ctrl + M  Změna režimu přenosu FTP
 Ctrl + N  Nové FTP připojení po zadání přihlašovacích údajů
 Ctrl + C  Zkopírování souboru do schránky
 Ctrl + V  Vložení souboru ze schránky
 Ctrl + X  Vyříznutí souboru do schránky
 Alt + F4  Ukončení práce s Total Commanderem

Program je shareware, zkušební verzi ale můžete stáhnout ze stránek výrobce.

PORADNA:

Vzhledem k tomu, že mi chodí odpovědi na dotazy již zodpovězené v minulých dílech a nové dotazy nejsou podle formy jakou mají mít (pak je možné že nejsou ani vyřízeny), připomínám následující postupy:

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 31:
(pepa.pavel@worldonline.cz)

Mám následující problém,
když si nainstaluji úvodní stránku na net (IE 6), třeba www.seznam,tak je vše pořádku,ale po restartu PC nebo ukončení se ale objeví jiná adresa.Asi jsem si nějak nainstaloval nějaký program,ale je někde dobře schovaný.Můžete mě nějak poradit?A ještě jedna,jak můžu blokovat připojení na net ( mám síťovou kartu)abych stále nemusel najíždět na start-ovl.prog.-síť.připojení.
Děkuji Pavel

Vyjádření: Je možné, že je to způsobeno vámi nechtěně nainstalovaným programem z internetu (asi by bylo ale dobré i uvést, jaká jiná adresa se vám tam pak objeví). Doporučuji se nicméně podívat do nabídky Start-Všechny programy-Po spuštění a dále pak do registrů (příkaz regedit) do klíčů HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run a HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run zda tam nějaký takový program nesídlí. Toto většinou způsobují aplikace stránek s erotickým zaměřením nebo stránek heren. Blokovat připojení byste měl mít možnost i na ikonce síťového spojení, která by měla být zobrazena v částí vedle systémových hodin.

Dotaz 32:
(pes.hasky@seznam.cz)

dobrý den.
mám následující prolém. na svůj počítč kde sem měl původně Win.98 jsem nainstaloval win XP Profesional. dříve jsem vypínal počítač klasicky přez start-vypnout počítač-vypnout. počítač se vypl kompletně. teď když ho vypínám, tak se vypne OS a asi pevné disky, ale počítač a monitor zůstává zapnutý a počítač musim vypínat delším asi 5-ti vteinovým stlačením tlačítka pro spuštění počítače. bylo mi řečeno že je to nějakým nastavením, ale ne jakým.
dekuji za radu. Hasky
pes.hasky@seznam.cz

Vyjádření: Pan Vláďa Rygel poradil: V ovládacích panelech\řízení spotřeby\ zatrhni ''vylepšené řízení spotřeby''.

Dotaz 33:
(vane@mistral.cz)

Vážený příteli,.
v květnu loňského roku jsem si na důchod koupil PC - v té době žádný střep, teď už samozřejmě žádný výkřik (1,2G Duron, 40G HD, 512 RAM). Mám v tom XP, a přímo při dodání modem 56k, který ale nepoužívám, protože mám trvalý Mistral UPC (teď to má být Chello). Zpočátku jsem ale začínal s quickem a tiscalli, takže jsem jel na dial up. Současně s PC jsem si koupil i tiskárnu a řádně nainstaloval.
Musím přiznat, že jsem si při svém hamounství nedávno nainstaloval MSN Messenger 6.0, i když jsem připojen přes to UPC a mailuju OUTLOOKEM. No a jakmile teď zapnu PC, nejdřív mi to "objeví" nový hardware - totiž modem a pak tiskárnu a trvá to dobu, než se těch obtěžujících hlášek, nabídek instalačního wizzarda a výhrůžek, že to nebude fungovat definitivně zbavím (samo, že tiskárna šlape OK, jestli modem, to nevím). Při každém jiném průs.švihu mi systém nabídne žalování MS, ale u tohodle ani ťuk. Občas se mi (v MS IE6)jen mihne rol menu a vůbec nechytám nabídku.
Ono když člověk skončil s angličtinou - britskou - v r.1961, tak si u nepřeložených programů s Helpem neví rady.

Předem děkuji za případnou pomoc.
Jiří Váně, důchodce

Vyjádření: Pan Havlíček Petr: S problémem mihnutí rolovacího menu a nechytání nabídky jsem se před nedávnem setkal ,a zjistil jsem , že mi to dělá nějaký SW konflikt IE a verze ConnectionMetru. V současné době používám free nástavbu IE - Avant Browser a poslední verzi ConnectionMetru a už je to v pořádku. Pan Alois Arnošt Havelka radí: Doporucuju bud vyndat modem z pocitace (kdyz ho nepouzivate) nebo ho softwarove zakazat: pravym mysi na tento pocitac, nekde tam je sparvce zarizeni, v nem vyberte modem, kliknete na nej pravym a zadejte zakazat. Restartujte pocitac a uvidite, je dost pravdepodobne, ze tiskarnu Vam to znovu instalovat nebude. Bud je nekde chyba ve windows (striktne doporucuji pouzivat windows xp nebo windows 2000) nebo s emuze jednat o nejaky problem s nekompatibilitou ruznych zarizeni. Bez vysledku by ani nemuselo byt nainstalovani nejnovejsich ovladacu pro vsechna zarizeni ve vasem pocitaci. V nekterych pripadech u starsich kusu hardware jsou ovsem lepsi nektere starsi verze, chce to zkouset a zkouset, pocitac je pomalu rehole, malokdy plati koupim, zapnu jedu donekonecna, problemy prichazeji driv nebo pozdeji, cim vic pocitac vyuzivate, cim vic zpusobu vyuziti mate, tim vic problemu prichazi.

Dotazy k vyjádření

Dotaz 34:

prosím můžeš mi poradit, v čem může být problém s mým notebookem?
Začal mi "sám od sebe" dělat jednu věc a je to (mám dojem) čím dál horší:
Končím práci, vypnu (zavřu) všechny otevřené/spuštěné programy a chci obvyklým postupem "Start" - "Vypnout" - "Co chcete udělat - Vypnout" vypnout počítač. Dřív to bylo za 3, 4 sekundy vypnuté. Teď? Zmizí pozadí obrazovky, objeví se celá modrá plocha (bez kurzoru, ničeho...) a počítač čeká, čeká, většinou začne hučet větrák... a to trvá třeba 5 minut a teprve pak se vypne. Někdy se ale nedočkám a vypínám ho "natvrdo" , což je samozřejmě nedobré, po startu se pak počítač dlouho kontroluje atd atd... Nevíš, v čem by mohl být problém?

Dotaz 35:

Dobrý den, mám dotaz: do svého počítače jsem nainstaloval XP. Bohužel jeden progam a to účetnictví lze spouštět jen v DOSU. Jaký je nejvýhodnější postup při přepnutí z XP do DOSU?
Zatím používám spouštěcí diketu pro DOS , ale je otravné stále restartovat PC. Děkuji za odpověď.. Viták Vl.

Dotaz 36:

Pokud mám na notebooku s WIN XP Prof. jako výchozí nastavenou sdílenou tiskárnu z jiného pc a nejsem zrovna připojen do sítě (Windows, TCPIP), padá mi MS Word i WordPad do chyby Windows (chcete odeslat do MS,...). První pád přijde cca po 2-3min, pak se interval zkracuje. Nepomohl žádný Ugrade, není to hardwarem. Co s tím? Řeším to tak, že jako výchozí mám nainstalovanou nějakou libovolnou místní tiskárnu a až při tisku je přepínám na sítovou.