V současnosti se digitální videokamery dělí do čtyř základních kategorií – podle toho, jakým způsobem ukládají data. Jedněmi z nejrozšířenějších jsou modely, které nahrávají data na paměťové karty.

Svou popularitu si získaly především díky nízké pořizovací ceně. Navíc nejsou tak náchylné na poškození, na rozdíl od konkurenčních řešení. Nevýhodou je nízká kapacita paměťových karet, která dovolí uložit v nejvyšší kvalitě jen pár hodin záznamu.
Lépe jsou na tom s velikostí úložného prostoru kamery, které zaznamenávají data na pevný disk.

Ty umožňují ve srovnání s modely se záznamem na paměťové karty uložit až desetkrát více videí. Pevné disky ale potřebují šetrnější zacházení, protože otřesy a pády je mohou poškodit.

Jen pár modelů ukládá data na mini DV kazety. Před několika lety patřil tento formát k nejrozšířenějším, nyní ale ustupuje do pozadí. Výrobci upřednostňují záznam na paměťové karty nebo pevný disk díky jejich nesporným výhodám. Zakoupit je možné také výběhové modely se záznamem na DVD disk. Ty se ale na trhu příliš neuchytily, protože většina z nich měla zásadní nevýhodu – hluk optické mechaniky je zachycen i na samotné nahrávce. Odstranit ho je možné jen velice obtížně pomocí editačních programů v počítači.

Kvalita záznamu hraje prim

Kromě ceny se jednotlivé videokamery diametrálně liší také ve svých funkcích a vlastnostech. O kvalitě videa rozhoduje především typ snímače, jehož pomocí je obraz zachycován.

Základní modely jsou vybaveny takzvaným CMOS snímačem. Jejich výhodou je především nízká cena – takové kamery stojí jen pár tisíc korun. Problémy jim ale dělá především natáčení při horších světelných podmínkách.

Pokročilejší modely pracují s CCD senzorem. Ten proti technologii CMOS nabízí věrnější podání barev, díky čemuž natočené video více odpovídá realitě. Ceny těchto kamer začínají už na čtyřech tisících korun. Stejnou kvalitu obrazu slibují MOS snímače.
Nejlepší obraz nabízejí poloprofesionální přístroje, které jsou vybaveny hned několika CCD nebo MOS senzory. Jejich cena se však pohybuje v řádech několika desítek tisíc.

Kamera musí padnout do ruky

Velice důležitým, ale často opomíjeným kritériem při výběru videokamery je její ergonomie. Přístroj by měl pohodlně padnout do ruky a neměl by být příliš těžký.

Důležité je také rozmístění jednotlivých tlačítek, aby se dobře ovládala. Obzvláště to platí o ovládacích prvcích pro přiblížení a oddálení. Před koupí je vhodné si ověřit, jak dlouho vydrží kamera pracovat na baterii. Výdrž některých modelů totiž činí pouhou hodinu, což může být především na dovolené velký problém. Obzvláště to platí, pokud akumulátor není možné vyměnit svépomocí za jiný.

Vyzdvihnout zaslouží také kamery, které se chlubí zvýšenou odolností. Takovým modelům nevadí písek, prach ani voda. Aniž by se poškodily, je s nimi možné točit za prudkého deště, pod vodou, na horách i na plážích a v poušti.

Samsung HMX-U10: nejlevnější z levných

Samsung HMX-U10

Samsung HMX-U10

FOTO: Novinky

Jednou z nejlevnějších kamer na tuzemském trhu je model Samsung HMX-U10. Pořídit ji je možné už za dva tisíce korun.

I přes nízkou cenu je přístroj schopen natáčet videa v full HD rozlišení, tedy 1920x1080 obrazových bodů. Uvnitř přístroje je desetimegapixelový CMOS snímač.

Aparát má problémy se zachytáváním obrazu při horších světelných podmínkách, kdy je video kostičkované a má plno obrazových chyb. Ostření přístroje je navíc poměrně pomalé, což se při rychlejších přechodech projevuje rozmazaným obrazem.

Klady: nízká cena

Zápory: kvalita videa za horších světelných podmínek

Cena: 2000 Kč

Sony HD Snap: vejde se do každé kapsy

Sony HD Snap

Sony HD Snap

FOTO: Novinky

Kategorii nejkompaktnějších přístrojů zastupuje videokamera Sony HD Snap, která není o moc větší než obyčejný mobilní telefon. Dominantním prvkem zařízení je displej, který má úhlopříčku 2,4 palce.

Objektiv kamery je umístěn přímo nad ním a je možné jej otáčet v horizontu 180 °. Díky tomu je možné velice jednoduše natáčet autoportréty, a to dokonce i ve vysokém rozlišení.

Sony HD Snap je vybaven CMOS senzorem. Přesto kamera zvládá celkem obstojně natáčení rychlejších přechodů a akčních scén.

Klady: stylový vzhled

Zápory: cena ve srovnání s konkurencí

Cena: 5000 Kč

Canon Legria FS305: zlatá střední cesta

Canon Legria FS305

Canon Legria FS305

FOTO: Novinky

Především zajímavým poměrem cena/výkon se snaží zaujmout videokamera Canon Legria FS305. Ta je vybavena CCD senzorem s rozlišením 0,8 megapixelu. Relativně nízké rozlišení však neubírá kvalitě natočeného videa, a to především díky použitému snímači.

Data přístroj ukládá na paměťové karty typu SDHC. Podporovány jsou karty s kapacitou až 32 GB. Natočená videa je možné prohlížet na výklopném displeji s úhlopříčkou 2,7 palce. Ten je navíc opatřen antireflexní vrstvou, díky čemuž je na monitor dobře vidět i na přímém slunci.

Videokamera dokáže také pořizovat fotografie, a to v rozlišení až 1024x768 obrazových bodů.

Klady: dobrý poměr cena/výkon

Zápory: nízké rozlišení snímače

Cena: 5000 Kč

Panasonic HDC-HS700EP: dovolí uložit desítky hodin videa

Panasonic HDC-HS700EP

FOTO: Novinky

Obří kapacitu pro uložení natočených videí nabízí kamera Panasonic HDC-HS700EP. Je vybavena pevným diskem s kapacitou 240 GB, což stačí pro uložení až několika desítek hodin záznamu.

Úložný prostor je navíc možné ještě dále rozšířit pomocí paměťových karet typu SD, SDHC a SDXC. Vzhledem ke kapacitě pevného disku ale tuto možnost využije jen málokdo.

Kamera disponuje výklopným třípalcovým displejem s antireflexní vrstvou, optickým stabilizátorem obrazu Power O. I. S a 12násobným optickým přiblížením. Kvalitní MOS senzor s rozlišením 12 megapixelů dokáže zachytit reálnou podobu obrazu i za horších světelných podmínek.

Klady: kapacita úložného prostoru, kvalita videa

Zápory: vyšší cena

Cena: 30 000 Kč

Nokia N8: video ve vysokém rozlišení z mobilu

Nokia N8

Nokia N8

FOTO: Novinky

S nahráváním videa si dokáže obstojně poradit i nová vlajková loď z Finska – Nokia N8. Ta je vybavena 12megapixelovým fotoaparátem s xenonovým bleskem, který dokáže natáčet videa ve vysokém rozlišení. Jejich kvalita přitom není vůbec špatná.

Data přístroj ukládá na vestavěnou paměť s kapacitou 16 GB. Tu je navíc možné dále rozšířit pomocí micro SDHC karet.

Pro úplnost dodejme, že telefon má 3,5palcový displej s rozlišením 360x640 obrazových bodů, procesor s taktem 680 MHz a 256MB operační paměť. Nokia N8 se zatím neprodává, v obchodech by se měla objevit letos na přelomu října a listopadu.

Klady: kvalitní fotoaparát se záznamem videa ve vysokém rozlišení

Zápory: cena ve srovnání s obyčejnou videokamerou

Cena: 11 000 Kč