Před koupí GPS navigace je nutné si ujasnit, jaký typ nám bude nejlépe vyhovovat. Vedle přenosných přístrojů, které se jednoduše se stojánkem díky přísavce přilepí na čelní sklo vozu, existují také vestavěné modely.

Vestavěné navigace mají řadu výhod. Zpravidla se ovládají pohodlně pomocí tlačítek na volantu, mají větší displeje a lepší příjem signálu, protože jejich anténa je vyvedena mimo kabinu vozu.

Daní za tyto přednosti je vysoká pořizovací cena, která je více než desetkrát vyšší ve srovnání s přenosnými navigacemi. Ty se dají pořídit za cenu od čtyř do 15 tisíc korun, zatímco za vestavěné přístroje zájemci zaplatí od 40 do 100 tisíc Kč.

Zabudované navigace jsou navíc velkým lákadlem pro zloděje, protože je v autě zpravidla není možné schovat. V tomto ohledu mají přenosná zařízení jasně navrch.

Turisté ocení podrobnější mapy

Speciálně pro turisty jsou určeny kompaktní navigační přístroje. Ty mají podrobně zakresleny všechny pěší trasy – dokážou navigovat jak ve městě, tak na polních a lesních cestách. U nejlevnějších modelů jsou však detailně zaznamenány pouze cesty jednoho státu.

Za podrobné mapy celé Evropy si zákazníci musí připlatit několik tisíc korun.

Pro cyklisty a motorkáře jsou určeny speciální outdoorové navigace, které odolají prachu i dešti. Díky speciální konstrukci jim navíc nevadí ani pád z větší výšky.

Rychlejší cesta bez čekání

Prakticky každá navigace už v dnešní době dokáže naplánovat trasu podle určitých kritérií jako nejkratší nebo nejrychlejší trasu či cestu po neplacených úsecích. Samozřejmostí je výpočet přibližné doby jízdy a přesné vzdálenosti.

Pokročilejší navigace ale navíc dokážou pomocí technologie RDSTMC přijímat informace o aktuální dopravní situaci. Díky tomu dokážou rozpoznat dopravní uzavírku nebo velkou kolonu a vymyslet co nejlepší objížďku.

Navigace s technologií RDSTMC tedy nemusí sloužit pouze k naplánování trasy do neznámých končin, ale i jako pomocník, který na známých cestách ušetří čas.

Navigon 70 Premium: poslechne na slovo

Nejnovější navigace od německé společnosti Navigon je zajímavé zařízení s označením 70 Premium. To je možné ovládat buď pomocí velkého dotykového displeje s úhlopříčkou pět palců, nebo díky hlasovým povelům, které se nahrají k jednotlivým funkcím nebo adresám.

Navigon 70 Premium

Navigon 70 Premium

FOTO: Novinky

Poté už stačí usednout do vozu a jednoduše říci „domů“. Navigace už bude sama vědět, jakou trasu má naplánovat. K dispozici jsou mapy celé Evropy, přičemž některé budovy a známá místa jsou ve velkých městech vykresleny v trojrozměrném režimu.

Po připojení speciální anténky, která je součástí základního balení, je přístroj schopen mapovat aktuální dopravní situaci pomocí technologie RDS-TMC. Navigon 70 Premium je navíc vybaven technologií bluetooth, díky níž dokáže zastat funkci bezdrátového handsfree pro mobilní telefon.

 • Klady: podpora hlasových příkazů a technologie RDS-TMC
 • Zápory: pro některé uživatele může být navigace již příliš rozměrná
 • Cena: 7500 Kč

Garmin GPSMAP 62st: navigace pro dobrodruhy

Nová navigace Garmin GPSMAP 62st je určena pro adrenalin milující dobrodruhy. Spadá totiž do kategorie outdoorových přístrojů, které jsou odolnější proti prachu, vodě i pádům. Určena je především pro pěší turistiku, cyklistiku a geocaching.

Garmin GPSMAP 62st

Garmin GPSMAP 62st

FOTO: Novinky

Navigace se ovládá pomocí několika tlačítek, která jsou umístěna pod barevným displejem s úhlopříčkou 2,6 palce a rozlišením 160x240 obrazových bodů. Přístroj je díky externí anténě schopný přijímat GPS signál i za zhoršených podmínek.

Uvnitř zařízení je uložena mapa celého světa. Podrobně je zde v měřítku 1:100 000 zakresleno celkem 33 zemí Evropy, Česká republika dokonce ještě čtyřikrát podrobněji (měřítko 1:25 000). Zajímavá je také funkce elektronického kompasu.

 • Klady: extrémně odolné tělo, na baterii vydrží pracovat rekordních 20 hodin
 • Zápory: dotykový displej by Garminu slušel více
 • Cena: 11 000 Kč

Carminat TomTom: nejlevnější zabudovaná GPS

Firma TomTom je známa především jako výrobce přenosných navigací. Mimoto se ale také věnuje vestavěným GPS přístrojům. Jedním z nich je model Carminat, který je určen pro vozy Renault.

Carminat TomTom

Carminat TomTom

FOTO: Novinky

Zabudovaný přístroj je možné ovládat pomocí dotykového displeje s úhlopříčkou 5,8 palce. Zároveň ale také díky bezdrátovému dálkovému ovladači, který lze jednoduše připevnit na volant.

Podrobné pokrytí slibuje výrobce u České republiky, Estonska, Maďarska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska. Částečné pak u Bulharska, Lotyšska a Chorvatska.

 • Klady: nízká cena navigace proti konkurenčním vestavěným systémům
 • Zápory: vestavěná navigace láká zloděje
 • Cena: 13 700 Kč (navíc k ceně vozu)

Dynavix Nano Lite: má český rodokmen

Z českých luhů a hájů pochází společnost Dynavix, která vyrobila kompaktní navigaci Nano Lite. Ta se může pochlubit titulem nejtenčí navigace na světě.

I když svou cenou patří nová navigace Dynavix Nano Lite mezi levnější přístroje, nabízí mapy celé Evropy, které navíc zobrazují důležité kulturní a historické budovy ve trojrozměrném režimu.

Dynavix Nano Lite

Dynavix Nano Lite

FOTO: Novinky

Navigace obsahuje mapy 43 států Evropy. Podle údajů výrobce navíc v České republice pokrývá přes 99 procent popisných čísel. Místo původních 450 tisíc adres by jich nyní měla obsahovat 2,3 miliónu.

Zajímavá je funkce chytrá trasa, která dokáže vypočítat ideální trasu s ohledem na den v týdnu a denní dobu. Toho je přístroj schopný díky statistickým datům, která výrobce zakomponoval do nového formátu map.

 • Klady: propracovaný multimediální přehrávač
 • Zápory: na baterii vydrží jen necelou hodinu
 • Cena: 4500 Kč