Spotřebitelé byli dlouhá léta zvyklí ukládat data právě na přenosné diskety o velikosti tři a půl palce, které jsou schopné pojmout zhruba 1,44 megabytů informací. V poslední době jsou ale tato záznamová média stále méně oblíbená a lidé používají novější technologie, hlavně přepisovatelné disky CD-RW.

"Využívání floppy disket už zkrátka pro většinu uživatelů není aktuální," prohlásil šéf společnosti Creative Strategies Tim Bajarin. Firma sleduje trendy v informačních technologiích. Kapacita 1,44 megabytů už navíc většině lidí ani nevyhovuje.

V dnešní době je spousta souborů, které se na floppy disketu ani nevejdou. Jsou to například digitální fotografie nebo hudební soubory MP3, které vyžadují mnohem větší kapacitu. Mluvčí firmy Dell Lionel Menchaca se odvolává i na poznatky prodejců, podotýká agentura AP.

Firma Dell je ale při zavádění novinek opatrná, protože přesvědčit některé spotřebitele, aby se vzdali tradičních disket bude zřejmě obtížné. Dell už disketové mechaniky nedává například ani do svých notebooků. Oblíbenost disket ale spočívá mimo jiné i v tom, že mají velmi nízké pořizovací náklady.