„Se závadným obsahem hlavně na sociálních sítích bojujeme už řadu let. Protože jsme nejnavštěvovanější český vyhledávač, snažíme se širokou masu našich uživatelů aktivně zapojit i do ochrany před těmito nástrahami. Po filmu Seznam se bezpečně! přicházíme se společným projektem Bezpečný internet.cz,“ komentoval spuštění nového webu Pavel Zima, výkonný ředitel společnosti Seznam.cz.

Portál Bezpečný internet.cz je rozdělen do několika sekcí. Díky tomu zde snadno naleznou všechny potřebné informace začínající i pokročilí uživatelé.

Konkrétně je možné na stránkách dohledat tipy, jak zvýšit svoji bezpečnost při užívání sociálních sítí, internetového bankovnictví nebo při tvorbě hesel. Nechybí ani obsáhlý slovníček pojmů, který vysvětluje nejpoužívanější zkratky a pojmy ze světa IT.

Osvěta dětí hraje prim

Vedle nejdůležitějších rad je pro rodiče a děti připravena zvláštní sekce, která se věnuje prevenci proti kyberšikaně a dalším druhům obtěžování na internetu.

„Děti se mohou zábavnou formou v podobě komiksových příběhů seznámit se základními pravidly používání internetu. Učitelé zase na nových stránkách najdou tipy pro obohacení výuky,“ řekl Roman Cabálek, generální ředitel společnosti Microsoft.

Poučný komixový příběh pro děti na stránkách Bezpečný internet.cz

Poučný komixový příběh pro děti na stránkách Bezpečný internet.cz

FOTO: mif, Novinky

Podle Cabálka budou informace na portálu průběžně aktualizovány tak, aby poskytovaly odpověď na nejnovější triky v počítačové kriminalitě a zároveň nabídly tipy, jak se proti nim bránit.

O nástrahách internetu pojednává také odstrašující film Seznamu, na který stránky odkazují. Ten upozorňuje především na rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky. [celá zpráva]

Nové stránky naleznete na internetové adrese bezpecnyinternet.cz.

Jak se zdarma bránit proti hackerům a virům

Odborníci tvrdí, že na světě je počítačovým virem nebo jiným škodlivým programem nakažen každý třetí počítač, který je připojen k internetu. Snaha internetových podvodníků, kteří viry programují, je jasná – chtějí získat identitu a peníze majitele počítače. Bránit se jim přitom lze i úplně zadarmo.

Podle bezpečnostních expertů za takto vysoké číslo infikovaných počítačů může především to, že lidé ve většině případů podceňují zabezpečení svého operačního systému.  [celá zpráva]