Prostřednictvím sítě více než 55 tisíc „zotročených“ počítačů (takzvaného botnetu), získávali internetoví zločinci citlivá uživatelská data, jako jsou informace ze sociálních sítí, čísla bankovních účtů, kreditních karet a obsah elektronické komunikace.

Podle analýzy expertů z AVG se jim takovýmto způsobem podařilo odcizit více než 60 GB dat.

Nejvíce napadených počítačů pochází z USA (33 %). V tomto nelichotivém žebříčku je následovalo Německo (17 %), Španělsko (7 %), Velká Británie (6 %) a Mexiko s Kanadou (obě země s 5 %).

Počítače napadá Zeus 

K infiltraci do cizích počítačů využívá síť Mumba jeden z nejrozšířenějších malwarů současnosti, který je známý jako Zeus.

Za tvorbou botnetu stojí skupina internetových pirátů Avalanche Group. Její členové patří k nejaktivnějším šiřitelům malwarových a phishingových útoků na světě, pomocí nichž se snaží shromažďovat citlivá osobní data.

„Díky velmi sofistikované struktuře botnetu Mumba je nyní mnohem složitější vypátrat servery, na kterých jsou ukradená data uložena,“ řekl Yuval Ben-Itzhak, AVG Senior Vice President.

Desatero bezpečného internetu
1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná. 
6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu. 
9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.