Podvodný e-mail je označen podpisem “Tým Aukro.cz“. Text zprávy je navíc sepsán česky bez pravopisných chyb, díky čemuž může působit důvěryhodně.

Většina podvodných e-mailů byla totiž až doposud sepsána v angličtině a poté jen strojově přeložena do češtiny. Odhalit nekalé záměry odesílatele na první pohled tak nebyl zpravidla problém.

Na tyto výzvy by v žádném případě podle doporučení Aukra lidé neměli reagovat. „Systém Aukro.cz ani naši administrátoři nikdy nepožadují přihlášení do systému za účelem obnovení registračních údajů, ani zaslání hesel e-mailem, případně jiným způsobem,“ uvedla Hanušová. 

Text podvodného e-mailu

Vazena uzivatelko, Vazeny uzivateli

Z duvodu pravidelne bezpecnostni aktualizace prosim provedte prihlaseni pro obnovení vasich registracnich udaju na adrese : http://aukro.1gb.ua/enter_login/index.html.

Dekujeme

Tym Aukro.cz

Pokud jste se na podvodnou stránku (zmiňována výše) přihlásili, doporučuje mluvčí Aukra změnit své heslo. V případě, že používáte podobné přístupové údaje i na jiné servery, je vhodné je také změnit.

„Nechali jsme podvodnou stránku s pomocí ukrajinských kolegů zablokovat jen pár hodin poté, co jsme na ní byli upozorněni. Nyní tedy žádné nebezpečí uživatelům nehrozí,“ řekla Novinkám Hanušová.

Phishing není v Česku tabu

Podobné problémy s hackery a phishingem nejsou v České republice ničím výjimečným.

Například v roce 2008 se s podobnými problémy, ale v daleko masovějším měřítku, potýkala také Česká spořitelna. Útočníci se snažili vylákat z jejích klientů přihlašovací údaje, pomocí kterých by se dostali k jejich účtům. [celá zpráva]