Podle dřívějších předpovědí se měla zásoba přidělovaných adres vyčerpat příští rok na podzim a adresy u poskytovatelů měly dojít zhruba do dvou let. "Za prvních 14 dnů prázdnin bylo alokováno zhruba 13 miliónů adres, což je zhruba stejně jako za celý červen. Pokud by toto tempo v červenci vydrželo, byl by to rozhodně rekordní výkon tohoto a loňského roku," uvedl výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip.

Největší část nových adres získala Čína, do které putovalo 6,5 miliónu adres, což je zhruba tolik, jako pro celý zbytek světa. Evropské země si vyžádaly celkem 1,6 miliónu adres.

IP adresy představují základní stavební prvek internetu, protože bez nich by nebylo propojení počítačů do globální sítě možné. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech minulého století a nabídla kapacitu pro připojení méně než čtyř miliard počítačů. Protokol IPv6 poskytuje množství adres vyjádřené číslem s 38 nulami.

Přes nový protokol IPv6 jsou v současnosti přístupná jen necelá dvě procenta českých stránek. Z téměř 700 tisíc domén s koncovkou .cz je to zhruba 11 tisíc.