ACDSee řadím k jedněm z nejlepších programů na prohlížení obrázků. Následující přiblížení programu je věnováno verzi 5.0. Samotný program ACD  Systems (www.acdsee.com) je tvořen několika samotnými podprogramy a to ACD FotoAngelo, ACD FotoCanvas a ACDSee - a jak už jsem se zmínil výše, já se budu zabývat posledně jmenovaným programem, ACDSee. I ten si můžeme ještě rozdělit do dvou částí a to na Souborový manažer a samotný Prohlížeč.

Souborový manažer

V souborovém manažeru vidíte obsah všech obrázků v daném adresáři. Jak vidíte na ilustračním screenshotu, skládá se z následujících tlačítek:
Acquire - zobrazí podnabídky, jenž slouží především k importu obrázků do počítače, např. skrze scanner (nastavení Twain rozhraní pro skenování předloh) či digitální fotoaparát
Manage - pomocí této volby můžete vytvořit obrázkový archív, hledat duplikáty v celém PC apod.
Edit - vyvolá podnabídku, kde můžete spustit editor obrázků, standardně nastaven FotoCanvas, konvertovat obrázek do mnoha formátů, měnit jeho velikost, otáčet s ním o 90° nebo 180° vpravo a vlevo a také např. měnit barevné křivky
Print - otevírá okno s vlastnostmi vaší tiskárny a umožňuje samotný tisk
Create - např. volba HTML umožňuje vytvořit přehledné album obrázků pro vaše webové stránky
Share - jak už sám anglický název vypovídá (sdílení), můžete obrázek zaslat e-mailem (volba E-mail) nebo pomocí plug-inu SendPix převzorkovat daný obrázek tak, aby ho bylo možno umístit na webové stránky
Extras - naleznete zde např. Slide Show - promítání mnoha obrázků za určitý časový interval (podrobněji níže)
Full Screen - zobrazení programu ACDSee na celou obrazovku (bez systémové lišty)
ACDInTouch - pokud jste připojeni k Internetu, tak toto tlačítko se spojí s mateřským serverem a stáhne vám nejnovější informace o tomto produktu
Help - nápověda k programu

Prohlížeč

Open - zobrazí dialogové okno k otevření obrázku
Browse - přepne do souborového manažeru
Prevíous - pomocí tohoto tlačítka se můžete vrátit k předchozím obrázkům
Next - tlačítko Další pro následující obrázky
Slide Show - tlačítko Projekce umožňuje prohlížet větší množství fotografií, aniž byste museli neustále klepat na tlačítko další. Jednoduše nastavíte čas, za který má program zobrazit další obrázek z adresáře a vychutnáváte automatické prohlížení
Zoom out - tlačítko lupa pro zmenšení
Zoom in - 
tlačítko lupa pro zvětšení
Zoom
- mnoho možností, jak má být obrázek přizpůsoben
Audio
- tlačítko k přehrání či editaci zvukové stopy
Move to - disková operace k přesunu obrázku do jiné složky
Copy to - 
disková operace ke kopírování obrázku do jiné složky
Delete - volba ke smazání obrázku
Properties - zobrazí dialogové okno Vlastnosti, v němž se například dozvíte název souboru, rozměry a komprese obrázku či i např. v jakých barvách je apod.

PORADNA:

Rozhodl jsem se udělat menší změnu a doufám, že vítanou - jsem si vědom toho, že ne všechny odpovědi v Poradně musí být vždy dostačující či považovány za nejjednodušší řešení - přeci jenom vycházím z vlastních zkušeností, není nikde psána encyklopedie všeho vědění. Proto, aby tato Poradna poskytovala co nejlepší rady, budete se moci na jejím obsahu (tedy i v odpovědní části) podílet i vy. Odpovědní část bude tzv. moderovaná, tzn. že to bude fungovat následujícím způsobem. V každém díle naleznete vždy 6 dotazů, z toho 3 budou zodpovězeny a 3 budou připraveny do dalšího dílu. Pokud kliknete na dotaz, který není zodpovězen, spustí se vám váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 22:
(Zalusky@seznam.cz)

Dobrý den,
rád bych se Vaší poradny zeptal na to, zda we Windows (zvláště na W2K) existuje způsob, jak nastavit automatické spouštění nějakého programu v okamžiku vypínání počítače (který skončí a pak se může vypnout). Je nějaký ekvivalent k "Po spuštění"? Nějaký klíč v registru? Volání nějaké systémové knihovny?

Děkuji za každou odpověď. ing. Tomáš Záluský

Vyjádření: Ano, lze to pomocí Group Policy, bez AD nevím.

Dotaz 23:
(david.r@seznam.cz)

Dobry den, dvakrat jsem se pokusilo instalaci wXP adosel jsem k zaveru, ze jsou na me bud moc slozita, nebo ze jsou opravdu spatna. Nevim jak zaridit aby novell klient byl autorizovanym sw, nicmene pri jehoinstalaci jej prohlasi zaneautorizovany a behem te jedne instalace se12x zepta, to me nebavi. Kdyz neco instaluju, tak snad proto abych to nainstaloval, nebo ne? Proc nejde vypnout zvuk behem uvodniho nastavovani? Instaloval jsem to na NB a on setim omylanim jedne melodie dokolecka docista vybil. Nic takoveho nedela ani Redhat, ani suse ani mandrake linux a to se rika ze je slozitejsi, ja si to nemyslim, rekl bych ze instalace jednoho z techto rti je jednodussi nez instalace XP. Delam nekde chybu?

Vyjádření: Doporučuji neinstalovat Novell Client na Win XP, totálně je to (jak to slušně říci)...pokazí :-).

Dotaz 24:
(Prwok@seznam.cz)

Dobrý den,
měl bych jeden dotaz.Používám Win XP Professional a při práci s PC se mi sem tam zobrazí výstražná tabulka ,která mě upozorní na vypnutí systému - následně do 1 minuty se systém sám restartuje.Nevíte kde je problém ? 

Děkuji za odpověď
Ondra Mikuš

Vyjádření: Zkontrolujte počítač antivirovým programem, jedná se 100% o virus, který se teď hojně šíří.

Dotazy k vyjádření

Dotaz 25:

Zdravíčko,
potřeboval bych poradit s drobným problémkem ve Win XP prof. Obdržel jsem disketu s důležitými soubory. Pokud ji však chci otevřít ve Win XP, vždy se objeví hláška, že disketa není zformátovaná a zda si ji přeji zformátovat. Jinou cestou se ke svým souborům nedostanu. Za každou radu budu velmi vděčný...

Dotaz 26:

Prosím o zodpovězení dotazu:
1. Mám nainstalovány dva systémy WINDOWS XP PRO na jednom počítači. Na jednom jsou používány různé aplikace, včetně WORD, hry, internet, AVG... Na druhém je pouze střihový SW (není ani AVG). Jde mi o to aby práce se střihovým SW nebyla ničím ohrožena. Pro ukládání media souborů (desítky GB) mám další disk. Dotaz zní: Mohu spustit defragmentaci všech 3 disků (1 s prvním operačním systémem+různé programy, 2 pouze druhý operační systém a střihový SW, 3 pouze media soubory využívané oběma systémy) z jednoho operačního systému? A mohu spustit AVG pro všechny disky (tedy i pro ten druhý s druhým operačním systémem?). Mohu nahrát aktualizaci SW a ovladačů z internetu spuštěného v prvním operačním ystému, nahrát aktualizace na disk a ktualizovat SW v druhém operačním systému? Poslední otázka - má smysl mít nainstalovány 2 operační systémy?

Dotaz 27:

Vážení,
mám problémy s Outlook Express. Napsal jsem Microsoftu, ale nepomohli mi (třeba nemohli). Poté jsaem napsal stejný dotaz svému zřizovateli internetu, ale dosud neodpověděl. Zkusím se zeptat vás.

Popis závady:

Outlook nechce odesílat maily na některé mailové adresy, kt. používám. Není to náhodné či občasné, u těchto adres je to vždy. Nemožnost odeslání zprávy oznámí tento text:

Zprávu nelze odeslat, protože jeden z příjemců byl serverem odmítnut. Adresa odmítnutého příjemce je Moník. Předmět 'mmm', Účet: 'Pracovní', Server: 'mail.vslesy.cz', Protokol: SMTP, Odezva serveru: '550 5.1.1 ... User unknown', Port: 25, Zabezpečení (SSL): Ne, Chyba serveru: 550, Číslo chyby: 0x800CCC79

(Neřeklo by vám něco číslo chyby?)

Stav se zhoršuje; 2x se stalo, že některé adresy, kt. fungovaly, se dostaly mezi ty, na které nelze odesílat. Přitom (u všech nefungujících adres) lze na ně psát buď přes poštu v Seznamu nebo pomocí odpovědi na zprávu, která z této adresy přijde.
Zajímavostí (aspoň pro mne) je, že mám několik adres ve formě jméno@podnikový server.cz (tedy adresy lišící se pouze jménem před @) a přitom některé fungují, na jiné nelze mail poslat.

Dostal jsem následující rady od Microsoftu:

1.Poskytovatel pomocí kterého se připojujete k Internetu je jiný než ten
přes kterého se pokoušíte poslat Váš e-mail.
Někteří poskytovatelé v rámci boje proti Spamům blokují odchozí poštu
pokud k odesílání nepoužívate jejich SMTP server.
2.Váš server odchozí pošty vyžaduje autorizaci, to že při připojení k tomuto
serveru budete vyzván k přihlášení.
Zkontrolujte tedy toto nastavení v Outlook Expressu na kartě Nástroje -
Účty - Pošta - Vlastnosti účtu karta Servery a
políčko Server vyžaduje ověření.
3.Máte na počítači nainstalovaný Firewall který Vám tuto komunikaci ven z Pc
blokuje.

Po jejich prozkoumání jsem došel k závěru, že mi bohužel žádná nepomohla. Komentáře k nim:
1. Poskytovatel jiný není.
2. Zkontrolovali jsme nastavení a podle našeho soudu je v pořádku.
3. Firewall nainstalovaný nemáme.

Microsoft mi (na můj opakovaný dotaz spolu s negativním výsledkem) poradil, abych se obrátil na poskytovatele služeb.
Žádám vás o radu, jak odstranit závady na špatně fungujícím Outlooku Express.