Hlavní obsah

Číňané postavili druhý nejvýkonnější superpočítač na světě

Novinky, ČTK, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čína dosáhla dalšího významného úspěchu na vědeckotechnologickém poli, když byl její superpočítač Nebulae vyhodnocen jako druhý nejrychlejší na světě. Žebříčku nejvýkonnějších počítačů planety Top 500 dominují nadále Spojené státy, které drží první příčku se systémem Jaguar z laboratoře amerického ministerstva energetiky ve městě Oak Ridge ve státě Tennessee.

Článek

Systém Nebulae má výkon 1,271 petaflopu za vteřinu (1,271 biliardy operací za vteřinu) a vůbec nejvyšší teoretickou rychlost ze všech superpočítačů - 2,98 petaflopu za vteřinu. Podle čínských médií se stroj používá kupříkladu k sekvencování genomů.

Za superpočítači Jaguar, který má výkon 1,759 petaflopu za vteřinu, a Nebulae skončil na třetí příčce systém Roadrunner od IBM, který slouží úřadu pro národní jadernou bezpečnost v Los Alamos a který v roce 2008 jako první překonal hranici jednoho petaflopu.

Kromě systému Nebulae z Čínského národního superpočítačového centra ve městě Šen-čen na jihu země se do první desítky na sedmém místě dostal i stroj Tchien-che-1 (Tianhe-1), který je provozován ve městě Tchien-ťin. Na seznamu, z nějž více než polovinu ovládají USA, je celkem 24 čínských superpočítačů.

Evropa má na žebříčku 144 položek, z toho 38 představují britské superpočítače, 29 francouzské a 24 německé. Z asijských velmocí je zde 18 superpočítačů z Japonska a pět z Indie.

I Češi mají svůj superpočítač

Nejvýkonnější počítač v České republice se jmenuje Altix ICE 8200, nachází se ve Fyzikálním ústavu Akademie věd a je stejně drahý jako luxusně zařízený rodinný dům. [celá zpráva]

Ten nabízí výkon 6,38 teraflopu. Abyste dosáhli podobného výkonu, museli byste mít doma naráz zapojeno více než 500 slušně vybavených stolních počítačů. Superman mezi počítači dokáže spočítat až 6,38 biliónu miliard operací za jedinou vteřinu.

Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd superpočítač Altix ICE 8200 skládá vzorce zcela nových materiálů, které zatím vůbec neexistují. Až pak laboratoř ověří, jestli by vzorce fungovaly i v praxi.

Jak pracují superpočítače
Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.

Lidský mozek je výkonnější než superpočítače

Nejvýkonnější superpočítač na světě je stotisíckrát rychlejší než běžná domácí sestava. Ani tento superpočítač ale výkonem nestačí na průměrný lidský mozek. Prokázala to studie Dharmendry Modhy, šéfa výzkumného ústavu společnosti IBM.

Šéf ústavu Modha začal na výzkumu lidského mozku pracovat minulý rok, kdy získal od agentury Darpa grant v hodnotě pěti miliónů. Měl za úkol zjistit, jaké jsou techniky lidského mozku, které by bylo možné aplikovat i pro počítače.

Aby se některý počítač vyrovnal lidskému mozku, musel by mít podle prvních výsledků výzkumu 3 581 terabajtů operační paměti a výkon 38 triliónů operací za sekundu, tedy v přepočtu 38 petaflops.

Pro porovnání nejvýkonnější superpočítač současnosti má výkon jeden petaflops a zvládne 1105 biliónů operací za sekundu. Peta je předponou pro milión miliard, výkon běžné stolní kalkulačky přitom představuje pouze několik jednotek či desítek flopů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám