Dalajlama především uvedl, že rozhovory s Pekingem o autonomii Tibetu a o jeho případném návratu ztroskotaly, poněvadž čínská vláda odmítla uznat problémy, jimž je tento himálajský kraj vystaven.

Diskuse nepostupovaly kupředu, protože ústřední vláda stále zdůrazňovala, že v Tibetu nejsou problémy, že problémy jsou jen s dalajlamou, řekl duchovní vůdce z New Yorku.

"Nežádám nic pro sebe, leží mi na srdci především problémy, jimž čelí tibetská kultura, náboženství a tibetský lid," uvedl. "V některých oblastech Tibetu jsou tibetská kultura a jazyk v krizi kvůli zvyšování počtu Chanů," etnika, které tvoří většinu v Číně, zdůraznil dalajláma.

Více než 12 500 lidí vybralo 289 otázek pro dalajlamu, který v minulosti označil Peking za "vlka v rouše beránčím". Čtyřiasedmdesátiletý dalajlama žijící v exilu v Indii však odpověděl jen na několik otázek.

Twitter, na němž dalajlama komunikoval, je v Číně zablokován. Avšak k centru mikroblogů se Číňané dostanou i přes filtr, jímž Peking obsah internetu kontroluje.