Jestliže jsme se v minulých dílech zabývali pouze Windows XP, nyní se to mění. Dnes si ukážeme pár tipů pro Microsoft Word (v čem samozřejmě budeme pokračovat i v dalších dílech), ale třeba příště si názorně vysvětlíme ovládání jednoho z mnoha prohlížečů obrázků. Říkáte si známé: "...to je sice hezké, ale co tím chce autor asi  říct"? Odpověď je jednoduchá, již to nebude o tom, že by každý díl na sebe navazoval tématem či jinou příbuznou věcí. Každý díl bude sám za sebe - a témata budou volena náhodně. I vy sami mi můžete poslat náměty na programy, jejichž ovládání byste zde chtěli rozebrat "pod lupou"...

Odrážky tak trochu jinak

Znáte to, píšete dokument a přemýšlíte, jak v něm vyznačit důležité body. Řeknete si tedy "nu což,  použiji odrážky". Odrážky v textu vytvoříte, pokud kliknete v horní části monitoru v pomocných lištách na následující tlačítko:

Ovšem pokud nepíšete zrovna jen vědecké dokumenty, tak proč si celý text a zvláště odrážky samotné, trochu nezpestřit. Můžete totiž místo klasických "puntíků" používat také obrázkové odrážky. Ty do dokumentu vložíte, kliknete-li v menu na Formát - Odrážky a číslování.

Dále pravým tlačítkem myši označte kterékoli z osmi nabízených polí s typem odrážek, kromě posle s označením Žádné. Následně klikněte na Vlastní.

Otevře se vám vlastní seznam odrážek, ve kterém zvolíte tlačítko Obrázek. Zde si vyberete svoji vlastní odrážku a výběr potvrdíte kliknutím dvakrát na OK. Následně se vámi vybraná odrážka zobrazí v textu a je používána v celém dokumentu, dokud nezvolíte jinou.

Jak zjistit počet slov

Jedná se o naprosto jednoduchou věc, zato ale, alespoň studentům, hodně potřebnou. Máte například napsat esej v anglickém jazyce, která má obsahovat 150 slov? Tak proč slova složitě počítat, když je na to funkce, která to provede za vás. Stačí jen, pokud kliknete v menu na položku Nástroje - Počet slov.

V přehledné tabulce se vám zobrazí, kolik váš dokument obsahuje stránek, slov, znaků včetně/bez mezer, odstavců a řádků. Pokud tuto statistiku chcete vědět i včetně vysvětlivek, stačí když zatrhnete volbu Včetně poznámek pod čarou a vysvětlivek. Pokud potřebujete mít tyto údaje státe na očích, například již při psaní zmíněné eseje, doporučuji zvolit Panel nástrojů.

V dokumentu se vám zobrazí panel nástrojů Počet slov, který obsahuje všechny informace uvedené výše. Vždy když budete chtít znát aktuální hodnotu, kliknete pouze na tlačítko Přepočítat.

PORADNA:

Dotaz 19:
(stursa@mail.tele2.cz)

Mám problém s vypínáním PC při OS WinXP

Vlastním tři počítače s OS WinXP a od stisku vypnout až po samotné vypnutí
to trvá u

1 počítač AMD Atlon 850 MHz - 2 - 3,5 min.
2 počítač Pentium III 1 GHz - 45 sec. - 2,5min
3 počítač Pentium IV 2,68GHz - 1,2 - 3,5 min.

Nedá se tato doba nějak zkrátit?
Tomas

Vyjádření: Bohužel, tato doba se zkrátit nedá.

Dotaz 20:
(posp@kabelta.cz)

Přeji dobrý den

Resim problem s programem NetMeeting v XP. Pri prvnim spusteni ( asi pred pul rokem) jsem zadal do programu nejake heslo a dnes pri komunikaci je po mne pozadovano a ja nevim heslo a ni kde ho odstranit nebo kde ho najit ci jak prepsat ( preistalace nepomohla)

Dale bych se chtel zeptat jak se spojit s protejsim pocitacem ( pomoci IP adres), pokud protejsek nema verejnou IP adresu a interni sit je pripojena do internetu pres nejaky server a neznam ani tuto IP adresu.Za odpoved predem dekuji

S pozdravem Jiri Pospisil

Vyjádření: Doporučuji to vyzkoušet v druhém směru, pokud vy nejste za fw, NAT či něčím podobným.

Dotaz 21:
(pajaltm@seznam.cz)

Dobrý den,
prosím, chtěl bych se zeptat na nastavení zařízení Plug and Play, konkrétně modem a infraport pro Nokia mobile phone. Windows XP mi je nejsou schopné samostatně najít. Musím použít aktualizazi hardware a následně se mi zobrazí modem. Avšak infraport jsem viděl aktivní pouze při instalaci modemu a programu od Nokia a od té doby jako kdyby nebyl připojen ani po aktivaci infra přenosu u mobilu to samé ani COM 3, který je využíván pro infrakomunikaci.
Za odpověď děkuji
s pozdravem
Pavel

Vyjádření: Jediné co vám k tomuto mohu doporučit je, abyste si pozorně přečetl manuál. Nemám s tím zkušenosti, ale jak jsem se díval, je to tam podrobně vysvětleno.