Podle návrhu MPO, který byl prezentován v rámci akce Digitální Česko, by mělo po dobu pěti let klesnout DPH zhruba o pět procentních bodů, tedy na 15 %. To by mělo podle očekávání ministerstva vést především k většímu rozvoji vysokorychlostního internetového připojení v tuzemsku.

Odpůrci nižší sazby DPH poukazují na to, že by mohla vést k většímu prohlubování státního deficitu. To ale vyvrací ředitel sekce elektronických komunikací Jan Duben, podle kterého nebude nižší daň znamenat pro stát ztrátu, protože se zvýší obrat.

"Naším cílem je dosáhnout toho, aby například nově budovaná či rekonstruovaná infrastruktura umožňovala pozdější instalaci telekomunikačních sítí bez nutnosti nových zemních prací a využití stávající podzemní infrastruktury, jako jsou kabelovody, kolektory či kanalizační sítě ve vlastnictví veřejné správy," uvedl Duben.

Podle údajů ČSÚ bylo v roce 2009 vybaveno internetovým připojením 49 % českých domácností. Většina z nich je navíc k celosvětové počítačové síti připojena prostřednictvím vysokorychlostního internetu (44 %). [celá zpráva]